Sobota, 22. január 2022
Polojasno  -3,6 °C
Mimoriadne správy

Heger ocenil rozhodnutie Bieloruska, krajina prepustila svojho bývalého veľvyslanca na Slovensku z väzenia

 Webnoviny  23. august 2021  83
Heger ocenil rozhodnutie Bieloruska, krajina prepustila svojho bývalého veľvyslanca na Slovensku z väzenia

23.8.2021 (Webnoviny.sk) - Premiér SR Eduard Heger (OĽaNO) ocenil, že Bielorusko prepustilo svojho bývalého veľvyslanca na Slovensku z väzenia. Vo svojom profile na mikroblogovacej sociálnej sieti zároveň vyzval k prepusteniu všetkých politických väzňov. Bývalého veľvyslanca na Slovensku Igora Leščeňu podľa ľudskoprávnej organizácie Viasna zadržali 11. augusta.

Leščeňa pred rokom vyjadril solidaritu s účastníkmi demonštrácií v bieloruských mestách. Tí protestovali proti víťazstvu Alexandra Lukašenka v prezidentských voľbách z 9. augusta 2020, ktoré boli podľa nich zmanipulované.

Veľvyslanec kritizoval postup bieloruských bezpečnostných zložiek voči demonštrantom, ktoré podľa neho „oživili tradície NKVD v tolerantnom európskom Bielorusku 21. storočia“.

Diplomat vtedy odstúpil z funkcie veľvyslanca na Slovensku a Lukašenko ho zakrátko zbavil diplomatickej hodnosti. Ako vtedy uviedol tlačový odbor bieloruského prezidenta, Leščeňa prišiel o diplomatickú hodnosť „v súvislosti so spáchaním činov, ktoré diskreditujú štátnu diplomatickú službu“.

Viac k témam: Viasna
Zdroj: Webnoviny.sk - Heger ocenil rozhodnutie Bieloruska, krajina prepustila svojho bývalého veľvyslanca na Slovensku z väzenia © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.