Sobota, 16. október 2021
Slnečno  9,2 °C
Mimoriadne správy

Hamáčkova cesta do Ruska mala byť len zástierka. Minister vopred vedel, že nikam nepoletí

 Webnoviny  18. apríl 2021  67
Hamáčkova cesta do Ruska mala byť len zástierka. Minister vopred vedel, že nikam nepoletí

18.4.2021 (Webnoviny.sk) - Avizovaná pondelková cesta do Moskvy českého vicepremiéra Jana Hamáčka bola len zastierací manéver v rámci akcie s vyhostením 18 dôstojníkov ruských tajných služieb SVR a GRU.

Ako informuje spravodajský portál Novinky.cz, povedal to pre český Deník N s tým, že vedel, že nikam nepoletí. Na Twitteri neskôr dodal, že akciu bolo treba urobiť diskrétne a cesta v tom zohrala rolu.

Fenomenálny úspech


„Vzhľadom na rozsiahlosť a ojedinelosť celej akcie aj v rámci celého NATO a EÚ bolo nutné ju (akciu, pozn. red.) vykonať diskrétne, pričom svoju rolu hrala aj moja avizovaná cesta do Moskvy. Z pochopiteľných dôvodov nemôžem verejnosti povedať všetky podrobnosti,“ napísal Hamáček.

Ako tiež uviedol, bezpečnostné zložky dosiahli fenomenálny úspech a „vyhostenie 18 dôstojníkov SVR a GRU a rozbitie dvoch rezidentúr ruských tajných služieb citeľne oslabí nepriateľské aktivity ruských agentov nielen voči ČR“.

Rokovať mal o Sputniku


Hamáček, ktorý je minister vnútra a tiež poverený šéf českej diplomacie, v stredu oznámil, že vycestuje do Moskvy na rokovania o vakcíne proti koronavírusu Sputnik V. Premiér Andrej Babiš cestu spochybňoval a v piatok uviedol, že vicepremiér nikam nepôjde.

V sobotu večer potom obaja politici oznámili, že české bezpečnostné zložky majú podozrenie na účasť príslušníkov ruskej tajnej služby GRU na výbuchoch v muničných skladoch vo Vrběticiach. Pri tejto príležitosti zároveň oznámili vyhostenie 18 ruských diplomatov v Česku, ktorých české rozviedky identifikovali ako pracovníkov ruských tajných služieb.

Viac k témam: klamstvo, medzinárodné vzťahy, vyhostenie diplomata
Zdroj: Webnoviny.sk - Hamáčkova cesta do Ruska mala byť len zástierka. Minister vopred vedel, že nikam nepoletí © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.