Streda, 23. jún 2021
Oblačno  23,4 °C
Mimoriadne správy

Hackeri manipulovali so zamestnancami Twitteru, aby sa dostali do vnútorných systémov siete

 Webnoviny  18. júl 2020  192
Hackeri manipulovali so zamestnancami Twitteru, aby sa dostali do vnútorných systémov siete

18.7.2020 (Webnoviny.sk) - Hackeri, ktorí tento týždeň napadli viacero účtov na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter, manipulovali jej zamestnancov a použili ich údaje na vstup do interných systémov siete.

Spoločnosť Twitter v sobotu v správe o incidente uviedla, že hackeri sa dostali "k nástrojom dostupným jedine pre naše tímy internej podpory". Útočníci sa zamerali na 130 účtov a 45 z nich zmenili heslá, následne sa do nich prihlásili a zverejnili falošné tweety.

Žiadosti o zaslanie bitcoinov


Terčom útoku sa stalo mnoho prominentných amerických osobností, ako napríklad Elon Musk, Bill Gates, Joe Biden, Kanye West či Barack Obama, prostredníctvom ktorých hackeri žiadali o zaslanie bitcoinov na účet s tým, že sa ľuďom vráti dvojnásobok.

Za krátky čas, čo boli pochybné tweety online, dostali útočníci príspevky v hodnote viac ako 100-tisíc dolárov (v prepočte takmer 88-tisíc eur). Twitter vysvetlil, že útočníci sa zamerali na vybraných zamestnancov prostredníctvom "schémy sociálneho inžinierstva" - úmyselne manipulovali ľudí, aby robili isté úkony a prezradili dôverné informácie.

Hackerom sa podľa firmy podarilo zmanipulovať malý počet zamestnancov a keď sa dostali do interných systémov Twitteru, mali prístup k osobným informáciám používateľov vrátane e-mailových adries a telefónnych čísel. Tiež mohli vidieť dodatočné informácie, špekuluje sa, že by to mohli byť aj súkromné správy.

Stiahnuté dáta z kont


Súkromné správy Kanyeho Westa a jeho manželky Kim Kardashian West či Elona Muska by na dark webe mohli mať finančnú hodnotu, predaj správ prezidentského kandidáta Joea Bidena a niekdajšieho newyorského starostu Michaela Bloomberga by zase mohol mať politické následky, uvádza spravodajský portál BBC.

Hackeri sa podľa Twitteru pokúsili predať niektoré skompromitované účty. V ôsmich prípadoch tiež z kont stiahli dáta, žiadne z nich neboli overené. Twitter vysvetlil, že "aktívne pracuje na priamej komunikácii" s postihnutými používateľmi.

Tiež pokračuje v obnovovaní prístupu ďalších používateľov, ktorých účty uzamkol v reakcii na hackerský útok. "Hanbíme sa, sme sklamaní a, viac ako čokoľvek iné, je nám to ľúto," vyhlásil Twitter. Firma tiež uviedla, že podporuje všetky úsilia o nájdenie páchateľov. Prípad vyšetruje aj americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI).

Viac k témam: hackeri
Zdroj: Webnoviny.sk - Hackeri manipulovali so zamestnancami Twitteru, aby sa dostali do vnútorných systémov siete © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.