Nedeľa, 25. september 2022
Oblačno  11,6 °C
Mimoriadne správy

Guvernér New Yorku rezignoval, na krku má obvinenia zo sexuálneho obťažovania

 Webnoviny  10. august 2021  243
Guvernér New Yorku rezignoval, na krku má obvinenia zo sexuálneho obťažovania

10.8.2021 (Webnoviny.sk) - Newyorský guvernér Andrew Cuomo rezignoval na svoju funkciu pre obvinenia zo sexuálneho obťažovania. Utorkové oznámenie politika prišlo v čase, keď sa v Zákonodarnom zhromaždení štátu New York schyľovalo k jeho impeachmentu. Rezignácii predchádzalo vyšetrovanie, ktoré ukázalo, že Cuomo sexuálne obťažoval najmenej 11 žien.

"Najlepším spôsobom, ako môžem teraz pomôcť, je odstúpiť a nechať vládu, aby sa vrátila k vláde," uviedol Cuomo na tlačovom brífingu.

Cuoma na poste nahradí 62-ročná demokratka Kathy Hochul, ktorá sa stane 57. guvernérkou štátu a vôbec prvou ženou v tomto úrade.

Guvernérovo nevhodné správanie


Takmer päť mesiacov trvajúce netrestnoprávne vyšetrovanie, na ktoré dozerala newyorská generálna prokurátorka a viedli ho dvaja nezávislí právnici, odhalilo, že Cuomo dával ženám nechcené bozky, nevhodne sa ich dotýkal, komentoval ich vzhľad alebo sa sugestívne vyjadroval k ich sexuálnemu životu. Podľa vyšetrovateľov svojím správaním vytvoril pracovné prostredie „plné strachu a zastrašovania“.

Cuomo označil niektoré obvinenia za vykonštruované, pričom dôrazne odmietol, že by sa niekoho nevhodne dotkol. Priznal však, že niektoré asistentky sa mohli cítiť nepríjemne pre jeho komentáre, ktoré považoval za hravé, a za niektoré svoje správanie sa ospravedlnil.

Po pochvalách prišli problémy


Politik sa ešte pred rokom tešil úplne inej pozornosti, keď ho chválili za stabilné vedenie počas najhorších dní pandémie COVID-19, o čom dokonca napísal aj knihu.

Neskôr sa však začali množiť obvinenia z obťažovania a tiež ďalšie otázky v rámci iného vyšetrovania, ktoré zisťuje, či na vydanie svojej knihy nepoužil štátne peniaze, a prišlo tiež odhalenie, že jeho administratíva zatajovala skutočné počty úmrtí v opatrovateľských zariadeniach počas pandémie.

Viac k témam: impeachment, obvinenie, odstúpenie z funkcie, rezignácia, sexuálne obťažovanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Guvernér New Yorku rezignoval, na krku má obvinenia zo sexuálneho obťažovania © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.