Sobota, 27. november 2021
Zamračené  -2,2 °C
Mimoriadne správy

Guterres bude generálnym tajomníkom OSN v ďalšom období, bol zvolený jednomyseľne

 Webnoviny  18. jún 2021  155
Guterres bude generálnym tajomníkom OSN v ďalšom období, bol zvolený jednomyseľne

18.6.2021 (Webnoviny.sk) - Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov (OSN) v piatok jednomyseľne zvolilo súčasného generálneho tajomníka organizácie Antónia Guterresa do druhého funkčného obdobia.

Estónsky veľvyslanec pri OSN Sven Jurgenson tesne pred voľbou prečítal rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN, v ktorej ďalší päťročný mandát Guterresa podporilo všetkých jej 15 členov. Guterres sa o funkciu uchádzal ako jediný kandidát. Ďalšie obdobie v úrade najpoprednejšieho svetového diplomata mu začne plynúť 1. januára 2022.

V zmysle charty OSN volí generálneho tajomníka Valné zhromaždenie 193 členských krajín organizácie, a to na základe odporúčania jej Bezpečnostnej rady. Niekdajší portugalský premiér a bývalý vysoký komisár OSN pre utečencov António Guterres stojí na čele svetovej organizácie od 1. januára 2017.

Zdroj: Webnoviny.sk - Guterres bude generálnym tajomníkom OSN v ďalšom období, bol zvolený jednomyseľne © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.