Nedeľa, 16. máj 2021
Slabý dážď  7 °C
Mimoriadne správy

Grécky denník urážal Erdogana, „jablkom sváru“ je východná časť Stredozemného mora

 Webnoviny  19. september 2020  130
Grécky denník urážal Erdogana, „jablkom sváru“ je východná časť Stredozemného mora

19.9.2020 (Webnoviny.sk) - Turecká vláda odsúdila titulok gréckeho denníka Dimokratia, ktorý na úvodnej strane urážal tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Ministerstvo zahraničných vecí v "krajine polmesiaca" si už predvolalo gréckeho veľvyslanca a vyzvalo Grécko, aby vzalo na zodpovednosť osoby, ktoré majú tieto urážky na svedomí.

Prieskum nerastného bohatstva


"V mene tureckej vlády najdôraznejšie odsudzujem zverejnenie urážok na adresu nášho prezidenta," napísal v liste Fahrettin Altun, riaditeľ komunikácie v kancelárii tureckého prezidenta.

Už niekoľko týždňov predstavuje "jablko sváru" medzi Gréckom a Tureckom východná časť Stredozemného mora, kde Ankara uskutočňuje prieskum nálezísk nerastného bohatstva.

Oba štáty sa sporia o to, či by sa ostrovy mali brať do úvahy pri určovaní priemyselnej a hospodárskej hranice. Grécko má tisíce ostrovov a ostrovčekov, z ktorých je obývaných približne dvesto.

Pripravený diskutovať


Turecko obviňuje Grécko, že sa snaží ukoristiť výhodnejšie postavenie v prípade nálezísk na jeho úkor. Ankara tvrdí, že hranica by sa mala nachádzať medzi gréckou a tureckou pevninou a nemali by sa brať do úvahy grécke ostrovy.

Erdogan v piatok uviedol, že je pripravený prostredníctvom videohovoru diskutovať s gréckym premiérom Kyriakosom Mitsotakisom, aby sa spoločne pokúsili vyriešiť vzniknutý problém.

Vzťahy medzi historickými rivalmi sú v tomto období najhoršie od roku 1974, keď sa neďaleký Cyprus po krátkych bojoch medzi armádami týchto štátov rozdelil na grécku a tureckú časť. Tamojšiu Severocyperskú tureckú republiku však uznáva iba Turecko.

Viac k témam: turecký prezident
Zdroj: Webnoviny.sk - Grécky denník urážal Erdogana, „jablkom sváru“ je východná časť Stredozemného mora © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.