Streda, 20. október 2021
Zamračené  13,6 °C
Mimoriadne správy

Grécko zatlačilo v otázke migrácie na Turecko a označilo ho za bezpečnú krajinu pre azylantov

 Webnoviny   7. jún 2021  142
Grécko zatlačilo v otázke migrácie na Turecko a označilo ho za bezpečnú krajinu pre azylantov

7.6.2021 (Webnoviny.sk) - Grécko v pondelok označilo susedné Turecko za bezpečnú krajinu, v ktorej môže hľadať medzinárodnú ochranu väčšina migrantov prichádzajúcich z tureckého územia a usilujúcich sa o azyl v Grécku.

Grécky rezort zahraničných vecí a ministerstvo pre migráciu uviedli, že sa to týka žiadateľov o azyl zo Sýrie, Afganistanu, Pakistanu, Bangladéša a Somálska.

Migranti nie sú v ohrození


Podľa Atén Turecko spĺňa všetky kritériá, aby posúdilo žiadosti o azyl zo strany obyvateľov zmienených krajín, keďže tam „nie sú v nijakom ohrození ... pre svoju rasu, náboženstvo, občianstvo, politické presvedčenie alebo príslušnosť k niektorej konkrétnej sociálnej skupine".

Podľa gréckych predstaviteľov Atény od začiatku tohto roka požiadali Turecko, aby vzalo naspäť 1 453 migrantov, ale bez úspechu.

Rozhodnutie v súlade s právom


Avšak minister pre migráciu Notis Mitarachi označil pondelkové rozhodnutie za „dôležitý krok v riešení nelegálnej migrácie", ktorý podľa neho bude Turecko „nútiť" k zakročeniu proti ilegálnej migrácii a prevádzačským sieťam.

Mitarachi dodal, že grécke rozhodnutie „je úplne v súlade s medzinárodným právom a rozširuje právny arzenál voči žiadostiam o azyl zo strany občanov ... Sýrie, Afganistanu, Pakistanu, Bangladéša a Somálska, ktorí objektívne nemajú dôvod nepovažovať Turecko za bezpečnú krajinu".

Viac k témam: azyl, migranti, utečenci
Zdroj: Webnoviny.sk - Grécko zatlačilo v otázke migrácie na Turecko a označilo ho za bezpečnú krajinu pre azylantov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.