Utorok, 30. máj 2023
Mimoriadne správy

Grécka europoslankyňa Kaili nemá na krku len Qatargate, ale čelí aj vyšetrovaniu pre podvod

 Webnoviny  25. apríl 2023  66  
Grécka europoslankyňa Kaili nemá na krku len Qatargate, ale čelí aj vyšetrovaniu pre podvod

25.4.2023 (SITA.sk) - Grécka europoslankyňa Eva Kaili okrem vyšetrovania v súvislosti s korupčnou kauzou známou ako Qatargate čelí tiež separátnemu vyšetrovaniu pre podvod.

Vyšetrovanie, ktoré oznámili už v decembri, no neboli známe podrobnosti, sa týka troch potenciálne podvodných aktivít, a to či zavádzala Európsky parlament o umiestnení a pracovných aktivitách svojich asistentov, brala si podiel z náhrad za „falošné“ pracovné cesty, ktoré zorganizovala, a či tiež brala provízie z časti ich platov.

Obvinená je aj ďalšia Grékyňa


Podvodu sa údajne dopustila v rokoch 2014 - 2020. Informuje o tom portál Politico, ktorý mal možnosť nahliadnuť do listu Európskej prokuratúry (EPPO) predsedníčke europarlamentu Roberte Metsole v danej veci.

Nemenovaná osoba blízka vyšetrovaniu uviedla, že Kaili podľa vyšetrovateľov dlží Európskemu parlamentu zhruba 100-tisíc eur.

Vyšetrovanie sa zameriava aj na ďalšiu grécku europoslankyňu Mariu Spyraki. Vyšetrovatelia ju obviňujú, že zavádzala inštitúciu o činnosti svojich asistentov a hovorila im, aby účtovali výdavky za falošné pracovné cesty.

Dokumenty však netvrdia, že by Spyraki dostávala provízie z miezd alebo falošných refundácií. Príslušné dokumenty okrem toho menujú štyroch bývalých zamestnancov Kaili a dvoch niekdajších asistentov Spyraki ako potenciálnych účastníkov v podvodnom konaní.

Žiadosť o zbavenie imunity


„Súčasné vyšetrovanie sa týka silných podozrení z opakovaného podvodu a/alebo iných závažných nezrovnalostí,“ uviedla hlavná prokurátorka EPPO Laura Kövesi v liste, ktorý poslala parlamentu v decembri a v ktorom žiada o zbavenie imunity Kaili aj Spyraki.

Parlament teraz začína tento proces s Kaili, so Spyraki už ho začal. Poslanci mali v utorok diskutovať o imunite Kaili na stretnutí výboru pre právne záležitosti.

EPPO verejne oznámila vyšetrovanie 15. decembra, len niekoľko dní po zatknutí Kaili v Bruseli v súvislosti s Qatargate.

Kaili je v domácom väzení


Škandál sa týka možného podplácania európskych zákonodarcov zo strany Kataru a Maroka. Niekdajšia podpredsedníčka europarlamentu je v súčasnosti v domácom väzení.

Kaili prostredníctvom právnika povedala, že sľúbila, že splatí všetky dlžné peniaze a bude dodržiavať všetky odporúčania.

Spyraki pre Politico povedala, že jej prípad nemá nič spoločné s Kaili a potvrdila, že nikdy nebola obvinená z brania provízií.

Viac k témam: Podvod, Qatargate
Zdroj: SITA.sk - Grécka europoslankyňa Kaili nemá na krku len Qatargate, ale čelí aj vyšetrovaniu pre podvod © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.