Štvrtok, 11. august 2022
Mimoriadne správy

Google uzavrel licenčné zmluvy s európskymi vydavateľmi spravodajstva, usiluje sa o dodržanie smernice EÚ

 Webnoviny  11. máj 2022  35
Google uzavrel licenčné zmluvy s európskymi vydavateľmi spravodajstva, usiluje sa o dodržanie smernice EÚ

11.5.2022 (Webnoviny.sk) - Spoločnosť Google uzavrela licenčné zmluvy s 300 vydavateľmi spravodajstva v Európe. Technologický gigant v stredu oznámil, že podpísal dohody s národnými, miestnymi a odbornými spravodajskými publikáciami v Nemecku, Maďarsku, Francúzsku, Rakúsku, Holandsku a Írsku a uviedol, že diskusie s mnohými ďalšími pokračujú.

Google neuviedol, koľko platí, a neposkytol ani mená konkrétnych spravodajských médií.

Krok Googlu je jeho najnovším úsilím dodržiavať smernicu Európskej únie o autorských právach z roku 2019, ktorú do svojich zákonov prijímajú členské štáty. Zákon umožňuje vyhľadávacím nástrojom, ako je Google, odkazovať na úryvky spravodajského obsahu a používať ich, pričom dáva vydavateľom nové práva pri používaní rozšírených ukážok online.

Google vlani oznámil dohody o autorských právach s niekoľkými veľkými nemeckými publikáciami a skupinou francúzskych vydavateľov správ. Spoločnosť tiež zavádza nový nástroj, ktorý ponúka licenčné dohody tisíckam ďalších európskych vydavateľov, počnúc Nemeckom a Maďarskom.

Viac k témam: Autorské právo
Zdroj: Webnoviny.sk - Google uzavrel licenčné zmluvy s európskymi vydavateľmi spravodajstva, usiluje sa o dodržanie smernice EÚ © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.