Streda, 27. október 2021
Slnečno  6,7 °C
Mimoriadne správy

Francúzsky prezident Macron si pripomenie 200. výročie smrti Napoleona Bonaparteho

 Webnoviny   5. máj 2021  109
Francúzsky prezident Macron si pripomenie 200. výročie smrti Napoleona Bonaparteho

5.5.2021 (Webnoviny.sk) - Francúzsky prezident Emmanuel Macron si v stredu pripomenie 200. výročie smrti Napoleona Bonaparteho. Niekdajší slávny generál či cisár skonal presne pred dvomi storočiami, 5. mája 1821, na odľahlom sopečnom ostrove Svätá Helena v južnom Atlantiku.

Očakáva sa, že Macron si v prejave pripomenie, ale nie vychváli, osobnosť, ktorá sa zaslúžila o ustanovenie francúzskeho občianskeho a trestného zákonníka či zriadila systém prefektov, no ktorú na druhej strane mnohí odsudzujú pre obnovenie otroctva. Neskôr Macron položí veniec k Napoleonovej hrobke v Paríži.

Napoleon, známy ako vojenský génius, sa stal neoddeliteľnou súčasťou dedičstva Francúzska. Jeho povesti však dodnes škodí spomenuté rozhodnutie o obnovení otroctva vo francúzskych kolóniách z roku 1802, ktoré bolo predtým zrušené v roku 1784.

Macrona a Napoleona dokonca spája aj jedna zaujímavosť. Súčasný prezident sa v čase zvolenia do funkcie v roku 2017 stal najmladším lídrom Francúzska od čias Napoleona.

Viac k témam: 200.výročie, otroctvo, Trestný zákon
Zdroj: Webnoviny.sk - Francúzsky prezident Macron si pripomenie 200. výročie smrti Napoleona Bonaparteho © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.