Sobota, 22. január 2022
Zamračené  -3 °C
Mimoriadne správy

Francúzsky parlament schválil pravidlá o COVID pasoch i povinnom očkovaní, nariadenie vyvolalo protesty

 Webnoviny  26. júl 2021  86
Francúzsky parlament schválil pravidlá o COVID pasoch i povinnom očkovaní, nariadenie vyvolalo protesty

26.7.2021 (Webnoviny.sk) - Francúzsky parlament schválil návrh zákona, ktorý vyžaduje predkladanie takzvaného covid pasu v reštauráciách a pri domácom cestovaní i povinné očkovanie zdravotníckych pracovníkov.

Obe opatrenia vyvolali protesty a politické napätie. Prezident Emmanuel Macron a jeho vláda argumentujú tým, že je potrebné ochrániť zraniteľné skupiny ľudí a nemocnice, keďže infekcie sú znova na vzostupe, a tiež vyhnúť sa novým lockdownom.

Viac o téme: Koronavírus


Zákon vyžaduje od všetkých zamestnancov v sektore zdravotnej starostlivosti, aby sa do 15. septembra nechali zaočkovať, inak im hrozí suspendovanie.

Nariadenie sa bude vzťahovať aj na deti


Tiež vyžaduje, aby sa ľudia pri vstupe do všetkých reštaurácií, vlakov, lietadiel a vybraných verejných zariadení preukazovali certifikátmi o zdravotnom stave. Sprvu platí pre všetkých dospelých, od 30. septembra sa však bude vzťahovať na všetkých vo veku 12 rokov a viac.

Covid pasmi budú ľudia dokazovať, že sú plne zaočkovaní, mali nedávno negatívny test na koronavírus alebo sa zotavili z ochorenia COVID-19. Prijateľné budú certifikáty v tlačenej aj digitálnej podobe. Vláda podľa zákona vydá nariadenie, v ktorom rozhodne, ako naložiť s očkovacími dokumentmi z iných krajín.

Návrh zákona predstavili pred týždňom. Zákonodarcovia cez víkend aj v noci pracovali na tom, aby sa dohodli na kompromisnej verzii, ktorú v nedeľu v noci schválil Senát a v pondelok v skorých ranných hodinách Národné zhromaždenie francúzskeho parlamentu. Pravidlá môžu platiť do 15. novembra v závislosti od epidemickej situácie.

Obávajú sa množstva hospitalizácií


V sobotu vo Francúzsku protestovalo zhruba 160-tisíc ľudí, ktorí nesúhlasia s predkladaním takzvaného covid pasu v reštauráciách a povinným očkovaním zdravotníckych pracovníkov. Mnoho demonštrantov skandovalo slovo sloboda a hlásalo, že im vláda nemá hovoriť, čo majú robiť.

Macron v sobotu počas návštevy Francúzskej Polynézie vyzval ľudí na jednotu a skritizoval ľudí, ktorí podnecujú antivakcinačný sentiment a protesty. Demonštranti sa podľa neho môžu „pokojne a s úctou vyjadrovať“, demonštrácie sa však vírusu nezbavia.

Vo Francúzsku v dôsledku nákazy koronavírusom zomrelo viac ako 111-tisíc ľudí. Úrady evidujú zhruba 20-tisíc nových infekcií denne, pričom začiatkom mesiaca ich bolo len niekoľko tisíc. V krajine sa začínajú znovu objavovať obavy zo zvýšeného počtu hospitalizácií.

Viac k témam: bezpečnostné opatrenia, COVID pas, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk - Francúzsky parlament schválil pravidlá o COVID pasoch i povinnom očkovaní, nariadenie vyvolalo protesty © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.