Nedeľa, 8. december 2019
Prevažne slnečno  1,1 °C
Mimoriadne správy

Francúzsky parlament čaká redukcia, vláda navrhuje znížiť počet kresiel o štvrtinu

 Webnoviny  28. august 2019  66
Francúzsky parlament čaká redukcia, vláda navrhuje znížiť počet kresiel o štvrtinu

28.8.2019 (Webnoviny.sk) - Francúzska vláda chce v rámci prepracovania inštitúcií v krajine zmenšiť parlament o 25 percent.

V stredu predstavila návrh zákona, ktorý by zredukoval počet kresiel v Národnom zhromaždení - dolnej komore parlamentu - z 577 na 433 a v Senáte z 348 na 261.

Navrhovaná legislatíva tiež stanovuje, aby bolo 20 percent kresiel prideľovaných z kandidátok strán namiesto individuálnym kandidátom. O návrhu musia teraz rozhodnúť poslanci.

Oba zmienené kroky sľúbil prezident Emmanuel Macron ešte počas svojej kampane v prezidentských voľbách v roku 2017. Mnoho voličov tieto návrhy podporilo, Macronovi kritici však tvrdia, že len posilnia prezidentove právomoci.

Viac k témam: parlament
Zdroj: Webnoviny.sk - Francúzsky parlament čaká redukcia, vláda navrhuje znížiť počet kresiel o štvrtinu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.