Sobota, 23. október 2021
Zamračené  5,3 °C
Mimoriadne správy

Francúzi skandovali „Sloboda“ a kritizovali Macrona, vandali zaútočili aj na dve očkovacie centrá (video)

 Webnoviny  19. júl 2021  77
Francúzi skandovali „Sloboda“ a kritizovali Macrona, vandali zaútočili aj na dve očkovacie centrá (video)

19.7.2021 (Webnoviny.sk) - Dve očkovacie centrá vo Francúzsku sa stali terčom útoku vandalov. Ako uviedol spravodajský portál BBC, udialo sa tak uprostred protestov proti najnovším vládnym opatreniam, ktoré majú podnietiť občanov k očkovaniu proti ochoreniu COVID-19.

V piatok v noci neznámi páchatelia pomocou požiarnych hadíc vytopili očkovacie centrum na juhozápade Francúzska. O deň neskôr čiastočne zničili kliniku v tej istej oblasti. Miestne médiá to opísali ako podpaľačský útok.

Zhromaždenia vo viacerých mestách


Viac ako 100-tisíc ľudí, zväčša podporovatelia krajnej pravice a ľavice, vyšlo v sobotu do ulíc francúzskych miest. Zhromaždenia sa konali v Paríži, Štrasburgu, Lille, Montpellieri a iných mestách.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína


Protestujúci neďaleko parížskeho múza Louvre skandovali „Sloboda“, heslá namierené proti prezidentovi Emmanuelovi Macronovi a búchali kovovými lyžicami do hrncov.

Povinná vakcína 


Prezident Emmanuel Macron v minulotýždňovom pondelňajšom televíznom prejave nariadil, aby všetci zdravotnícki pracovníci do 15. septembra dostali vakcínu proti koronavírusu.

Zároveň vyzval všetkých obyvateľov, aby sa čo najskôr zaočkovali, pretože rastúci počet infekcií ohrozuje obnovu francúzskej ekonomiky. Po Macronových slovách sa v priebehu jedného dňa prihlásilo na očkovanie rekordných takmer milión ľudí.

Musia mať COVID preukaz


Prezident taktiež nariadil povinnosť disponovať špeciálnym COVID preukazom pre každého, kto chce ísť do reštaurácie, nákupného centra, nemocnice, nastúpiť do vlaku alebo lietadla.

Na získanie preukazu musia mať ľudia dôkaz, že sú úplne zaočkovaní, nedávno prekonali ochorenie COVID-19 alebo majú negatívny výsledok testu.

Viac k témam: COVID pas, COVID-19, Koronavírus, očkovanie proti koronavírusu, protesty, vandalizmus
Zdroj: Webnoviny.sk - Francúzi skandovali „Sloboda“ a kritizovali Macrona, vandali zaútočili aj na dve očkovacie centrá (video) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.