Sobota, 22. jún 2024
Slnečno  21,9 °C
Mimoriadne správy

Ficovi vyjadrilo solidaritu viac ako 200 lídrov zo 77 krajín sveta, štáty sú podľa Blanára atentátom zhrozené

 Webnoviny  17. máj 2024  133  
Ficovi vyjadrilo solidaritu viac ako 200 lídrov zo 77 krajín sveta, štáty sú podľa Blanára atentátom zhrozené

17.5.2024 (SITA.sk) - Atentát na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) spustil masívnu vlnu empatie a vyjadrenia solidarity od viac ako 200 lídrov krajín z celého sveta a tiež od významných medzinárodných organizácií.

Rezort slovenskej diplomacie prijal množstvo osobných, telefonických aj písomných prejavov solidarity od prezidentov, predsedov vlád, ministrov, poslancov a politických predstaviteľov, členov diplomatického zboru, zastupiteľských úradov, vysokých predstaviteľov, generálnych tajomníkov, komisárov či prezidentov medzinárodných organizácií z doposiaľ 77 krajín sveta. Ďalšie reakcie neustále pribúdajú.

Štáty vyjadrili zhrozenie


Ďakujem za prejavenú ľudskosť a predovšetkým podporu predsedovi vlády Robertovi Ficovi a zároveň celému Slovensku. Mimoriadne si vážim, že zástupcovia naprieč všetkými kontinentmi sveta odsúdili tento zákerný čin. Takýto útok na slovenskú demokraciu je potenciálnym ohrozením pre všetky demokracie sveta,“ zdôraznil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer-SD).

Doplnil tiež, že viaceré štáty vyjadrili nad atentátom šok i zhrozenie. „V tejto ťažkej chvíli pre slovenského premiéra a pre našu vlasť si o to viac ceníme toto silné spojenie v spolupatričnosti,“ dodal J. Blanár.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Streľba na premiéra Roberta Fica (fotografie)

Prejavy solidarity vyjadrili Slovenskej republike najbližší partneri zo susedných štátov – Česka, Maďarska, Poľska, Rakúska i Ukrajiny. Rovnako reagovali členské štáty Európskej únie a Severoatlantickej aliancie – Albánsko, Belgicko, Bulharsko, Cyprus, Čierna Hora, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Chorvátsko, Island, Írsko, Kanada, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Malta, Nemecko, Nórsko, Portugalsko, Rumunsko, Severné Macedónsko, Slovinsko, Spojené kráľovstvo, Spojené štáty americké, Španielsko, Švédsko, Taliansko aj Turecko.

Správy z celého sveta


Podporné správy zaslali taktiež krajiny z afrického kontinentu (Egypt, Etiópia, Líbya, Tanzánia), z Ázie a Indopacifiku (Čína, Filipíny, India, Japonsko, Južná Kórea, Singapur, Thajsko, Nový Zéland), ďalej štáty Blízkeho a Stredného východu (Irak, Irán, Izrael, Jordánsko, Katar, Omán, Palestína, Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty), z Južnej Ameriky a Karibiku (Argentína, Brazília, Čile, Dominikánska republika, Jamajka, Kuba, Mexiko, Nikaragua, Peru, Trinidad a Tobago), súčasne z Južného Kaukazu a Strednej Ázie (Arménsko, Azerbajdžan, Gruzínsko, Kazachstan), Východnej Európy (Bielorusko, Moldavsko, Rusko) a zo Západného Balkánu (Bosna a Hercegovina, Srbsko).

Minister Juraj Blanár zároveň vyzdvihol vyjadrenia najvyšších zástupcov Organizácie Spojených národov a Rady Európy, Európskej únie, Severoatlantickej aliancie, Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj spolu s viacerými ďalšími inštitúciami.

Naša vďaka patrí všetkým tým, ktorí ešte naďalej posielajú tieto prejavy súdržnosti,“ uzavrel šéf slovenskej diplomacie.

Viac k témam: Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Premiér Slovenskej republiky, Streľba na premiéra Roberta Fica v Handlovej
Zdroj: SITA.sk - Ficovi vyjadrilo solidaritu viac ako 200 lídrov zo 77 krajín sveta, štáty sú podľa Blanára atentátom zhrozené © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.