Sobota, 22. január 2022
Zamračené  -3,1 °C
Mimoriadne správy

Extrémne horúčavy v Kanade a USA zrejme spôsobili úmrtia, zomrelo viac ako 100 ľudí

 Webnoviny   1. júl 2021  145
Extrémne horúčavy v Kanade a USA zrejme spôsobili úmrtia, zomrelo viac ako 100 ľudí

1.7.2021 (Webnoviny.sk) - Rekordné extrémne horúčavy v Kanade a amerických štátoch Oregon a Washington mohli spôsobiť stovky úmrtí.

Zdravotnícki predstavitelia v Oregone v stredu večer oznámili, že v súvislosti s horúčavami evidujú od piatka viac ako 60 úmrtí. V najväčšom okrese Multonmah ich je 45.

Vo Washingtone úrady spojili horúčavy s viac ako 20 úmrtiami a je pravdepodobné, že toto číslo ešte vzrastie.

"Náhle a neočakávané úmrtia"


Hlavná koronerka kanadskej provincie Britská Kolumbia informovala, že jej úrad dostal hlásenia o najmenej 486 „náhlych a neočakávaných úmrtiach“, ktoré nastali medzi piatkom a 13:00 v stredu. Počas päťdňového obdobia v provincii podľa jej slov zomrie zhruba 165 ľudí.

„Aj keď je príliš skoro na to, aby sme s istotou povedali, koľko z týchto úmrtí súvisí s teplom, predpokladá sa, že pravdepodobne značný nárast hlásených úmrtí možno pripísať extrémnemu počasiu,“ uviedla koronerka Lisa Lapointe vo vyhlásení.

Príčiny vlny horúčav


Vlnu horúčav v oblasti podľa meteorológov spôsobila kopula vysokého tlaku a zhoršuje ju tiež človekom spôsobená klimatická zmena.

V Seattli, Portlande a mnohých ďalších mestách padli teplotné rekordy, keď ortute teplomerov vystupovali nad 46 stupňov Celzia. V Lyttone v Britskej Kolumbii v utorok dokonca namerali 49,6 stupňa Celzia.

Teplotné výstrahy


V západných častiach Washingtonu, Oregonu a Britskej Kolumbie do stredy teploty značne klesli. Vnútorné regióny však naďalej sužujú vysoké teploty.

Kanadská vládna agentúra Environment Canada vydala v stredu varovanie pred horúčavami pre juh provincií Alberta a Saskatchewan. Teplotné výstrahy tiež vydali v častiach Washingtonu, Oregonu, Idaho a Montany.

Viac k témam: extrémne horúčavy, extrémne počasie, horúčavy, úmrtia, vysoké teploty
Zdroj: Webnoviny.sk - Extrémne horúčavy v Kanade a USA zrejme spôsobili úmrtia, zomrelo viac ako 100 ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.