Štvrtok, 11. august 2022
Jasno  18,5 °C
Mimoriadne správy

Extrémne horúčavy atakovali Európu, rekordy padali od polárneho kruhu až po sever Afriky

 Webnoviny   1. júl 2022  48
Extrémne horúčavy atakovali Európu, rekordy padali od polárneho kruhu až po sever Afriky

1.7.2022 (Webnoviny.sk) - Intenzívne horúčavy naprieč Európou lámali júnové teplotné rekordy od polárneho kruhu až po severnú Afriku. Vlna horúčav priniesla do mnohých krajín teploty vysoko nad júnovým priemerom, niekde aj o 20 stupňov vyššie. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Na nórskom polostrove Banak v stredu namerali 32,5 stupňa Celzia, čo je údajne historicky najvyššia teplota zaznamenaná v Európe za polárnym kruhom a výrazne vyššia ako júnový priemer 13 stupňov.

V Poľsku sa v pondelok teploty pohybovali okolo 35 stupňov a v niektorých oblastiach na východe Nemecka dosiahli 37 stupňov.

Júnové teplotné rekordy padli aj v Slovinsku a Chorvátsku, zatiaľ čo v Bosne a Hercegovine namerali o 0,2 stupňa menej ako je júnový rekord 41 stupňov Celzia.

Extrémne horúčavy zasiahli aj sever Afriky, keď Tunisko v pondelok vyrovnalo svoj júnový rekord 48,7 stupňa Celzia.

Viac k témam: Extrémne horúčavy, Extrémne počasie, Teplotné rekordy, Vysoké teploty
Zdroj: Webnoviny.sk - Extrémne horúčavy atakovali Európu, rekordy padali od polárneho kruhu až po sever Afriky © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.