Piatok, 27. máj 2022
Slabý dážď  14,6 °C
Mimoriadne správy

Experti z OSN vyzvali švédsku vládu, aby zastavila plánovaný projekt bane na železnú rudu

 Webnoviny  10. február 2022  52
Experti z OSN vyzvali švédsku vládu, aby zastavila plánovaný projekt bane na železnú rudu

10.2.2022 (Webnoviny.sk) - Dvaja nezávislí ľudkosprávni experti z Organizácie Spojených národov (OSN) vo štvrtok vyzvali švédsku vládu, aby nedala licenciu priemyselným podporovateľom plánovanej bane na železnú rudu, ktorá by podľa ekológov mohla produkovať veľké množstvo toxického odpadu a iné znečistenie.

Navrhovaný projekt, proti ktorému cez víkend protestovala aj švédska environmentálna aktivistka Greta Thunbergová, by zahŕňal účasť britskej spoločnosti Beowulf Mining a ich švédskej dcérskej firmy Jokkmokk Iron Mines AB.

Škody nevyhodnotili dostatočne


Podľa odborníkov projekt bane v regióne Gallok však napreduje bez „slobodného, predošlého a informovaného“ súhlasu pôvodných obyvateľov oblasti Sámov, ktorých životy a živobytie by mohol projekt ohroziť. Ohrozená môže byť podľa nich migrácia sobov, ktoré pasú Sámovia.

„Škody na životnom prostredí, ktoré baňa spôsobí, neboli dostatočne vyhodnotené a uznané,“ skonštatovali osobitní spravodajcovia José Francisco Cali Tzay a David Boyd vo vyhlásení.

Zákon vyžaduje konzultácie


Poukázali pritom na zákon, ktorý vo Švédsku schválili 27. januára, ale zatiaľ nie je v platnosti, a vyžaduje od úradov konzultácie so Sámami pred krokmi, ktoré by ich mohli ovplyvniť.

Osobitní spravodajcovia pracujú na dobrovoľnom základe na základe mandátu Rady OSN pre ľudské práva a nezastupujú OSN, pripomína agentúra AP.

Viac k témam: Baňa
Zdroj: Webnoviny.sk - Experti z OSN vyzvali švédsku vládu, aby zastavila plánovaný projekt bane na železnú rudu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.