Štvrtok, 9. júl 2020
Oblačno  12,3 °C
Mimoriadne správy

Európska únia skritizovala otvorenie železničného mostu vedúceho na Krym (video)

 Webnoviny  24. december 2019  55
Európska únia skritizovala otvorenie železničného mostu vedúceho na Krym (video)

24.12.2019 (Webnoviny.sk) - Európska únia (EÚ) ostro skritizovala otvorenie železničného mostu medzi Ruskom a ukrajinským polostrovom Krym. Most vedúci na Krym, ktorý Moskva jednostranne anektovala v roku 2014, v pondelok slávnostne otvoril ruský prezident Vladimir Putin.

Porušenie teritoriálnej integrity a suverenity


Únia to však považuje za porušenie teritoriálnej integrity a suverenity Ukrajiny, uviedol prostredníctvom hovorcu vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell.

Ako dodal, ide o ďalší krok v rámci nútenej integrácie neoprávnene anektovaného polostrova, ktorý navyše obmedzuje lodnú dopravu cez Kerčský prieliv.

Najdlhší železničný most v Európe


Stavba má 19 kilometrov a je to zároveň najdlhší železničný most v Európe. Celý projekt stál 3,6 miliardy dolárov (v prepočte približne 3,2 miliardy eur).

Jeho cieľom je posilniť vzťahy medzi Ruskom a Krymom, zvýšiť prepravu tovaru a prilákať viac turistov.

Putin v pondelok zablahoželal robotníkom, ktorí postavili most a dokázali tým, že Rusko "je schopné zrealizovať veľké projekty v oblasti infraštruktúry".Viac k témam: Krym, ruský prezident
Zdroj: Webnoviny.sk - Európska únia skritizovala otvorenie železničného mostu vedúceho na Krym (video) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.