Streda, 20. október 2021
Zamračené  13,2 °C
Mimoriadne správy

Európska únia pomôže Turecku ďalšími troma miliardami eur, ktoré majú ísť na migrantov

 Webnoviny  25. jún 2021  82
Európska únia pomôže Turecku ďalšími troma miliardami eur, ktoré majú ísť na migrantov

25.6.2021 (Webnoviny.sk) - Vedúci predstavitelia Európskej únie (EÚ) v piatok schválili plány poskytnúť Turecku ďalšie 3 miliardy eur na ďalšie poskytovanie pomoci sýrskym utečencom na jeho území a na pomoc „krajine polmesiaca“ pri zlepšovaní hraničných kontrol.

Mnohí utiekli pred konfliktmi


Ako uviedla nemecká kancelárka Angela Merkelová, plán vypracovala Európska komisia a čoskoro ho formálne schvália.

V roku 2015 vstúpilo do Európskej únie viac ako milión migrantov. Mnohí utiekli pred konfliktmi v Sýrii a Iraku, pričom ich prechod Tureckom následne ochromil zariadenia pre migrantov na gréckych ostrovoch a spôsobil jednu z najväčších politických kríz v EÚ.

Aby Turecko zastavilo odchod ľudí z jeho územia, EÚ ponúkla krajine 6 miliárd eur a perspektívu zrýchlených rozhovorov o členstve v EÚ spolu s bezvízovým stykom.

Milióny utečencov v Turecku


Európska komisia medzičasom poslala Turecku väčšinu finančných prostriedkov, napriek tomu, že prístupové rokovania sa však zastavili a Turecko stále nesplnilo niekoľko kritérií na zabezpečenie bezvízového styku.

Podľa odhadov sa na území Turecka momentálne nachádza približne 3,7 milióna utečencov zo Sýrie a státisíce z Libanonu a Jordánska.

Viac k témam: migranti, utečenci
Zdroj: Webnoviny.sk - Európska únia pomôže Turecku ďalšími troma miliardami eur, ktoré majú ísť na migrantov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.