Streda, 20. jún 2018
Mimoriadne správy

Európska únia obmedzí vydávanie víz pre krajiny, ktoré nechcú naspäť utečencov

 Webnoviny  14. marec 2018  31
Európska únia obmedzí vydávanie víz pre krajiny, ktoré nechcú naspäť utečencov

BRUSEL 14. marca (WebNoviny.sk) - Európska únia plánuje obmedziť vydávanie víz diplomatom z krajín, ktoré odmietajú prijať naspäť svojich utečencov. Štáty únie vracajú do domovských krajín len približne polovicu z migrantov, ktorým zamietli víza.

Dôvodom často býva skutočnosť, že nemajú doklady totožnosti, prípadne ak ich majú, sú falošné a je preto zložité potvrdiť odkiaľ pochádzajú. Francúzsko, napríklad, znepokojuje, že Mali neustále odmieta vziať naspäť osoby, ktoré podľa Paríža pochádzajú z tohto afrického štátu.

Predĺžia čakaciu dobu na víza


Európska komisia v stredu oznámila, že má "nový mechanizmus na sprísnenie podmienok na získanie víz pre krajiny, ktoré nespolupracujú tak, ako by mali". Únia plánuje predĺžiť čakaciu dobu na diplomatické víza, chce tiež zvýšiť ceny alebo skrátiť ich platnosť.

Odporúčame:
Merkelová vyzýva krajiny k pomoci s prílevom migrantov, zdôrazňuje aj posilňovanie hraníc

Komisia zároveň oznámila, že plánuje "zatraktívniť" turistické víza. Zmeny sa budú týkať skrátenia čakacej doby, vydávania elektronických víz a prinesú tiež striktné obmedzenie platnosti víz na jeden týždeň v jednom štáte únie. Cenu víz tiež zvýšia zo 60 na 80 eur.

Uvoľnili miliardy eur Turecku


"Tieto zmeny nechávajú otvorené dvere do Európy pre skutočných turistov a zatvárajú ich pre tých, ktorí sú možnou bezpečnostnou hrozbou," uviedol Európsky komisár pre migráciu Dimitris Avramopoulos.

Komisia tiež v stredu oznámila, že uvoľnila druhý balíček v hodnote troch miliárd eur, ktorý má pomôcť Turecku vysporiadať sa na svojom území s približne troma miliónmi utečencov zo Sýrie.

Viac k témam: Európska únia, migranti, víza
Zdroj: Webnoviny.sk - Európska únia obmedzí vydávanie víz pre krajiny, ktoré nechcú naspäť utečencov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.