Sobota, 22. jún 2024
Slnečno  21,9 °C
Mimoriadne správy

Európska únia a NATO odsúdili ruské kybernetické útoky proti Nemecku a Česku, ide o zlomyseľnú kampaň

 Webnoviny   3. máj 2024  83  
Európska únia a NATO odsúdili ruské kybernetické útoky proti Nemecku a Česku, ide o zlomyseľnú kampaň

3.5.2024 (SITA.sk) - Európska únia (EÚ) a Organizácia Severoatlantickej zmluvy (NATO) odsúdili ruskú „zlomyseľnú kybernetickú kampaň“ proti Nemecku a Česku.

Správanie v rozpore s normami OSN


Informuje o tom web Kyiv Independent, ktorý pripomína, že Nemecko v piatok obvinilo Ruskom podporovanú hackerskú skupinu APT28 z vlaňajšieho kyberútoku na členov Sociálnodemokratickej strany Nemecka a Česko obvinilo tú istú skupinu z útokov na nešpecifikované inštitúcie.

Rada EÚ vo vyhlásení uviedla, že hackerská kampaň „ukazuje neustály model nezodpovedného správania Ruska v kybernetickom priestore, pričom sa zameriava na demokratické inštitúcie, vládne subjekty a poskytovateľov kritickej infraštruktúry v celej Európskej únii a mimo nej“. Toto správanie je podľa nej v rozpore s normami OSN.

Podkopanie slobodnej spoločnosti


NATO vyjadrilo obavy, že spomenutá skupina útočila „na iné národné vládne subjekty, prevádzkovateľov kritickej infraštruktúry a ďalšie subjekty v celej aliancii, vrátane Litvy, Poľska, Slovenska a Švédska“.

Dôrazne odsudzujeme škodlivé kybernetické aktivity, ktorých cieľom je podkopať naše demokratické inštitúcie, národnú bezpečnosť a slobodnú spoločnosť," uviedla tiež aliancia vo vyhlásení.

Viac k témam: Hackeri, Kybernetický útok
Zdroj: SITA.sk - Európska únia a NATO odsúdili ruské kybernetické útoky proti Nemecku a Česku, ide o zlomyseľnú kampaň © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.