Nedeľa, 21. júl 2024
Slnečno  26,6 °C
Mimoriadne správy

Európska komisia víta dohodu o zákaze používania toxickej ortuti v Únii, členské štáty čaká viacero zmien

 Webnoviny   8. február 2024  120  
Európska komisia víta dohodu o zákaze používania toxickej ortuti v Únii, členské štáty čaká viacero zmien

8.2.2024 (SITA.sk) - Európska komisia uvítala predbežnú politickú dohodu medzi Európskym parlamentom a Radou o návrhu výkonnej zložky Európskej únie na revíziu nariadenia o ortuti.

Ochrana Európanov pred toxickou ortuťou


Ako sa uvádza v správe Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, vzhľadom na dostupnosť alternatív sa v revidovanom nariadení o ortuti zakážu posledné úmyselné zostávajúce použitia ortuti v EÚ.

„Zákazom používania zubného amalgámu od 1. januára 2025 a zavedením zákazu výroby, dovozu a vývozu určitých svetelných zdrojov obsahujúcich ortuť bude toto revidované nariadenie ďalej chrániť Európanov pred toxickou ortuťou. Ide o významný krok vpred k ochrane ľudského zdravia, ako aj k dosiahnutiu významných environmentálnych prínosov v súlade s ambíciou EÚ v oblasti nulového znečistenia,“ uvádza sa v správe.

Prechod na bezortuťové materiály


Členské štáty budú musieť prejsť zo zubného amalgámu na bezortuťové zubné výplňové materiály. Takisto budú musieť prestať vyrábať a vyvážať svetelné zdroje obsahujúce ortuť.

Budú ich musieť nahradiť bezortuťovými alternatívami, ako sú LED, ktoré sú zároveň energeticky účinnejšie. Tieto opatrenia sú v súlade s opatreniami prijatými podľa iných príslušných právnych predpisov EÚ, ako je nariadenie o obmedzení nebezpečných látok.

Viac k témam: Ortuť
Zdroj: SITA.sk - Európska komisia víta dohodu o zákaze používania toxickej ortuti v Únii, členské štáty čaká viacero zmien © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.