Sobota, 22. január 2022
Polojasno  -3,6 °C
Mimoriadne správy

Európska komisia preskúma na žiadosť Šimečka primeranosť trestov za marihuanu na Slovensku

 Webnoviny  27. október 2021  74
Európska komisia preskúma na žiadosť Šimečka primeranosť trestov za marihuanu na Slovensku

27.10.2021 (Webnoviny.sk) - Európska komisárka Ylva Johansson potvrdila europoslancovi Michalovi Šimečkovi (PS/RE), že Európska komisia (EK) preskúma vysoké tresty, ktoré Slovenská republika udeľuje za držbu marihuany a jej lekárske využívanie.

Šimečka o tom informoval v tlačovej správe. Europoslanec inicioval žiadosť EK ešte v septembri, pripojili sa k nemu aj ďalší europoslanci.

„Často viac ako desaťročné tresty za lekársku marihuanu alebo pár ,džointov´ sú v rozpore s princípmi proporcionality a predvídateľnosti tak, ako ich formulujú právne predpisy Európskej únie. Keď to nechce urobiť súčasná vláda, som rád že k väčšej spravodlivosti na Slovensku môže dopomôcť EK,“ uviedol Šimečka.

Trest až 15 rokov


Kým Rámcové rozhodnutie Európskej únie (EÚ) hovorí o trestoch za nelegálne pestovanie marihuany v rozmedzí jedného až troch rokov, slovenské zákony bežne umožňujú tresty desať až 15 rokov.

Pri väčšom rozsahu slovenským užívateľom dokonca hrozí až 25 rokov väzenia a konfiškácia majetku, ktorý ani nebol nadobudnutý v súvislosti s marihuanou.

Možné začatie konania proti Slovensku


Komisárka Johansson v odpovedi na žiadosť europoslancov uviedla, že právo EÚ síce stanovuje iba minimálne tresty a jednotlivé národné štáty majú možnosť určiť vlastné maximálne hranice, tieto však musia rešpektovať princípy proporcionality a predvídateľnosti tak, ako ich vyžadujú európske právne normy vrátane Charty základných práv EÚ.

V tomto kontexte EK preskúma podnet, aktuálny stav na Slovensku a zváži spustenie procedúry konania o porušení povinnosti. „Som presvedčený, že EK po preskúmaní drakonických trestov nebude mať inú možnosť a začne konanie proti Slovensku,” myslí si Šimečka.

Ak by Slovensko ani potom tresty neznížilo, tak hrozí, že ho EK zažaluje na Súdnom dvore EÚ.

Viac k témam: Marihuana
Zdroj: Webnoviny.sk - Európska komisia preskúma na žiadosť Šimečka primeranosť trestov za marihuanu na Slovensku © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.