Sobota, 16. október 2021
Slnečno  8,5 °C
Mimoriadne správy

Európska komisia odmieta zmeny pravidiel dohody o obchode s Veľkou Britániou

 Webnoviny  22. júl 2021  73
Európska komisia odmieta zmeny pravidiel dohody o obchode s Veľkou Britániou

22.7.2021 (Webnoviny.sk) - Európska komisia (EK) vo štvrtok odmietla nové rokovania o zmene pravidiel v obchode s Veľkou Britániou. Na prepracovanie postbrexitovej dohody vyzval britský premiér Boris Johnson.

Spor sa týka colného režimu so Severným Írskom, ktoré má ako jediná časť Spojeného kráľovstva pozemné hranice s 27-členným blokom.

Zostane flexibilná


Únia zostane flexibilná, dohodu však nebude otvárať, napísala na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter predsedníčka komisie Ursula von der Leyenová. Hovorkyňa komisie Arianna Podestová uviedla, že komisia bude pokračovať v diskusiách so Spojeným kráľovstvom.

Podpredseda komisie Maroš Šefčovič, ktorý vedie vyjednávací tím v záležitostiach brexitu, má podľa nej záujem o stretnutie s britským ministrom pre brexit Davidom Frostom. Ako dodala, o termíne schôdzky sa zatiaľ nerozhodlo.

Postbrexitové obchodné pravidlá


Britská vláda sa v stredu vyjadrila, že postbrexitové obchodné pravidlá, ktoré dohodla s Európskou úniou „nemôžu pokračovať“ a treba ich prepracovať.

Na základe dohody sa musia robiť colné kontroly niektorých tovarov pohybujúcich sa medzi Severným Írskom a zvyškom Spojeného kráľovstva. Cieľom je ponechanie otvorených hraníc medzi Severným Írskom a Írskom, ktoré je členom EÚ.

Kontroly však hnevajú severoírskych unionistov, ktorí tvrdia, že vytvárajú hranicu v Írskom mori a oslabujú zväzky Severného Írska so zvyškom Spojeného kráľovstva.

Zrušenie zmluvy


Minister pre brexit Frost dokonca konštatoval, že „existujú okolnosti na oprávnenie použitia článku 16“ dohody, ktorý umožňuje zrušenie zmluvy jednou stranou za extrémnej situácie.

Vláda však podľa neho dospela k záveru, že teraz nie je správny čas tak urobiť.

Viac k témam: Brexit, dohoda
Zdroj: Webnoviny.sk - Európska komisia odmieta zmeny pravidiel dohody o obchode s Veľkou Britániou © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.