Nedeľa, 21. júl 2024
Slnečno  26,6 °C
Mimoriadne správy

Európska federácia novinárov odmieta návrh zákona o RTVS, ministerku Šimkovičovú vyzývajú k okamžitému stiahnutiu

 Webnoviny  19. marec 2024  94  
Európska federácia novinárov odmieta návrh zákona o RTVS, ministerku Šimkovičovú vyzývajú k okamžitému stiahnutiu

19.3.2024 (SITA.sk) - Medzinárodné novinárske organizácie a skupiny na ochranu slobody médií vyzývajú na stiahnutie návrhu zákona na zrušenie Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) a vzniku Slovenskej televízie a rozhlasu (STaR). „Tento návrh zákona ohrozuje nezávislé informovanie," uviedli vo vyhlásení, ktoré zverejnila Európska federácia novinárov.

Znepokojenie z návrhu


„Sme vážne znepokojení, že tento návrh zákona je naprojektovaný, aby umožnil politické prevzatie vysielateľa RTVS a jeho zmenu na médium štátnej propagandy v službe vlády. Vyzývame ministerku kultúry na okamžité stiahnutie tohto návrhu zákona," konštatuje vyhlásenie.

Návrh tohto zákona ide proti správe Európskej komisie o právnom štáte z roku 2023, ktorá vyzvala Slovensko na „posilnenie nezávislého riadenia a redakčnej nezávislosti verejnoprávnych médií", dodávajú novinárske organizácie.

Podpísalo sa viacero inštitúcií


Pod vyhlásenie sa podpísali Medzinárodný tlačový inštitút (IPI), Výbor na ochranu novinárov (CPJ), Európska vysielacia únia (EBU), Európske centrum pre slobodu tlače a médií (ECPMF), Európska federácia novinárov (EFJ), Free Press Unlimited (FPU), OBC Transeuropa (OBCT) a Reportéri bez hraníc (RSF).

Podľa návrhu zákona o Slovenskej televízii a rozhlase nebude voliť generálneho riaditeľa verejnoprávneho vysielateľa Národná rada SR, ale novovzniknutá Rada Slovenskej televízie a rozhlasu, ktorej troch členov nominuje priamo ministerstvo kultúry a štyroch parlament.

Viac k témam: Európska federácia novinárov, Sloboda médií, verejnoprávne médiá
Zdroj: SITA.sk - Európska federácia novinárov odmieta návrh zákona o RTVS, ministerku Šimkovičovú vyzývajú k okamžitému stiahnutiu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.