Streda, 20. október 2021
Zamračené  13,2 °C
Mimoriadne správy

Europoslanci sú hlboko znepokojení, štáty vyzvali na koordinované vyhostenie ruských diplomatov

 Webnoviny  29. apríl 2021  85
Europoslanci sú hlboko znepokojení, štáty vyzvali na koordinované vyhostenie ruských diplomatov

29.4.2021 (Webnoviny.sk) - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) vyzvali členské štáty Európskej únie (EÚ), aby pristúpili ku koordinovanému vyhosteniu ruských diplomatov. V nelegislatívnom uznesení, ktoré prijali vo štvrtok, sa tak vyjadrili v súvislosti s výbuchom muničného skladu v českých Vrběticiach, za ktorým sú podľa odhalení českých tajných služieb ruskí agenti, aj následným neodôvodneným vyhostením 20 českých diplomatov z Ruska.

Spomenutý výbuch, ktorý si vyžiadal dvoch mŕtvych, poslanci dôrazne odsúdili, označili ho za neakceptovateľný nepriateľský akt a zdôraznili, že EÚ stojí v diplomatickom spore s Ruskou federáciou pevne za Českom. V tlačovej správe o tom informovala tlačová atašé EP na Slovensku Ivana Janíková.

Hlboké znepokojenie Európskeho parlamentu


Európsky parlament v spomenutom uznesení vyjadril aj hlboké znepokojenie nad nedávnym posilňovaním ruskej vojenskej prítomnosti na hraniciach s Ukrajinou i na anektovanom polostrove Krym. Ak by zvyšovanie vojenskej prítomnosti malo viesť k ruskej invázii na Ukrajinu, EÚ musí dať jasne najavo, že cena za takéto porušenie medzinárodného práva a noriem by bola veľmi vysoká, uviedli poslanci.

Ako sa píše v uznesení, za takýchto okolností by mal byť okamžite zastavený dovoz ropy a plynu z Ruska do EÚ, Rusko by malo byť vylúčené z platobného systému SWIFT a všetky aktíva oligarchov blízkych ruským orgánom a ich rodín v EÚ by sa mali zmraziť a ich víza zrušiť.

Výzva na okamžité prepustenie Navaľného


Parlament tiež zopakoval svoju výzvu na okamžité a bezprostredné prepustenie ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného. Jeho odsúdenie bolo podľa poslancov politicky motivované a bolo v rozpore s medzinárodnými záväzkami Ruska v oblasti ľudských práv.

V uznesení tiež pripomenuli ruským orgánom a prezidentovi Vladimirovi Putinovi, že sú plne zodpovední za život a telesnú integritu Alexeja Navaľného a že musia prijať všetky potrebné opatrenia na ochranu jeho telesného a duševného zdravia.

Viac k témam: muničný sklad, výbuch, vyhostenie diplomata
Zdroj: Webnoviny.sk - Europoslanci sú hlboko znepokojení, štáty vyzvali na koordinované vyhostenie ruských diplomatov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.