Sobota, 10. december 2022
Polojasno  1,5 °C
Mimoriadne správy

Eurokomisia podporí projekty zamerané na rozvoj obranného priemyslu, cieľom je poskytnúť ozbrojeným zložkám špičkové kapacity

 Webnoviny  20. júl 2022  59
Eurokomisia podporí projekty zamerané na rozvoj obranného priemyslu, cieľom je poskytnúť ozbrojeným zložkám špičkové kapacity

20.7.2022 (Webnoviny.sk) - Európska komisia (EK) v stredu oznámila plány na poskytnutie grantov v celkovej sume takmer 1,2 miliardy eur na podporu 61 spoločných projektov v obrannom výskume a vývoji.

Ide o prvé výzvy na návrhy v rámci Európskeho obranného fondu (EDF). EK o tom informovala na svojej internetovej stránke.

Posilňovanie obranných kapacít


Výberom návrhov na financovanie bude EDF podporovať projekty špičkových obranných kapacít, napríklad bojové lietadlá, tanky a lode budúcej generácie.

Zároveň podporí nevyhnutné obranné technológie, ako je vojenský cloud, umelá inteligencia, polovodiče a vesmírne, kybernetické a medicínske protiopatrenia.

„Vybrané vysoko kvalitné projekty ukazujú, že spoluprácu v obrannom priemysle v Európe je možné naozaj dosiahnuť, a to dokonca vo veľkom rozsahu,“ uviedla výkonná podpredsedníčka EK Margrethe Vestagerová.

Vývoj nových technológií


„Takmer 700 firiem, ktoré budú skúmať a vyvíjať budúcu generáciu inovatívnych obranných technológií s pomocou financií EÚ, uvedie do pohybu odolnú a konkurencieschopnú priemyselnú základňu,“ dodala podpredsedníčka EK.

„Investíciou 1,2 miliardy eur do 61 európskych obranných projektov Európsky obranný fond dnes prináša konkrétne výsledky pre integrovanejší európsky obranný priemysel, ktorý podporuje inovácie a poskytuje našim ozbrojeným silám špičkové kapacity,“ konštatoval eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton.

Viac k témam: Obrana, Výskum, Vývoj
Zdroj: Webnoviny.sk - Eurokomisia podporí projekty zamerané na rozvoj obranného priemyslu, cieľom je poskytnúť ozbrojeným zložkám špičkové kapacity © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.