Sobota, 22. jún 2024
Slnečno  21,9 °C
Mimoriadne správy

EÚ sa pred voľbami pripravuje na zahraničné dezinformácie, najväčšiu propagandu očakáva od Ruska

 Webnoviny   5. jún 2024  132  
EÚ sa pred voľbami pripravuje na zahraničné dezinformácie, najväčšiu propagandu očakáva od Ruska

5.6.2024 (SITA.sk) - Občania Európskej únie budú od štvrtka voliť zákonodarcov do Európskeho parlamentu. Únia sa však v súvislosti s touto akciou pripravuje na dezinformácie v online priestore, ktorým bude s najväčšou pravdepodobnosťou čeliť. Očakáva sa, že poškodiť Únii bude chcieť predovšetkým Rusko snažiace sa šíriť svoju propagandu do členských štátov bloku.

V dovedna 27 krajinách - od Portugalska po Fínsko, od Írska po Cyprus - si približne 360 miliónov ľudí bude mať od štvrtka do nedele možnosť vybrať 720 poslancov Európskeho parlamentu pre nasledujúce päťročné funkčné obdobie.

Prudký nárast dezinformácií


V ostatných mesiacoch experti zaznamenali prudký nárast množstva a kvality falošných správ a dezinformácií namierených proti EÚ, ktoré sa šíria v členských krajinách. Odborníci tiež varovali, že šírenie falošných správ pomohla urýchliť aj umelá inteligencia, čo prináša obavy, že klamanie voličov bude jednoduchšie ako kedykoľvek predtým.

V oblasti dezinformácií najviac viny padá na hlavy Rusov, ktorým v miernejšej forme konkurujú Číňania, aj keď je ťažké priniesť jasné dôkazy pri takýchto aktivitách.

"Kampane podporované Ruskom, ktoré zaplavujú informačný priestor EÚ klamlivým obsahom, sú hrozbou pre spôsob, akým sme boli zvyknutí viesť naše demokratické diskusie, najmä v časoch volieb," varoval v pondelok šéf európskej diplomacie Joseph Borrell.

Umelá inteligencia


Povedal, že ruské snahy o "manipuláciu s informáciami" sa opierajú o rastúce využívanie prieniku sociálnych médií "a lacných operácií s pomocou umelej inteligencie".

Roboty sa podľa neho používajú na presadzovanie ohováracích kampaní proti európskym politickým lídrom, ktorí kritizujú ruského vodcu Vladimira Putina.

Príkladov dezinformácií súvisiacich s voľbami už bolo v EÚ viacero, vrátane Slovenska. Len niekoľko dní pred minuloročnými parlamentnými voľbami na Slovensku sa internetovým priestorom šírili zvukové nahrávky vytvorené umelou inteligenciou, v ktorých hlas kandidáta hovoril o plánoch zmanipulovať voľby.

Viac k témam: Dezinformácie, Ruská propaganda, Ruský prezident, Sociálne médiá, Umelá inteligencia, Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2024
Zdroj: SITA.sk - EÚ sa pred voľbami pripravuje na zahraničné dezinformácie, najväčšiu propagandu očakáva od Ruska © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.