Sobota, 22. január 2022
Zamračené  -3 °C
Mimoriadne správy

EÚ ponúka zlepšenia pre severoírsky protokol, Šefčovič bude v piatok rokovať s Frostom

 Webnoviny  13. október 2021  90
EÚ ponúka zlepšenia pre severoírsky protokol, Šefčovič bude v piatok rokovať s Frostom

13.10.2021 (Webnoviny.sk) - Európska únia v stredu predstavila nové návrhy pre severoírsky protokol. Podpredseda Európskej komisie, Slovák Maroš Šefčovič, načrtol možné zníženie kontrol potravín, rastlín a zvierat o 80 % a administratívy v prípade dopravných spoločností o polovicu.

Spojené kráľovstvo však trvá na ďalšej zásadnej zmene. Chce, aby EÚ postúpila právny dohľad nad akýmikoľvek obchodnými spormi nezávislej arbitráži. S takýmto ústupkom však EÚ zatiaľ nesúhlasila.

Cieľom takzvaného severoírskeho protokolu je zabrániť situácii, keď by tovary z Británie vstupovali na spoločný trh EÚ bez preclenia, a zároveň garantovať pokračovanie otvorenej hranice medzi Severným Írskom a Írskou republikou ako súčasťou európskeho spoločenstva.

Unionisti však namietajú, že vytvára obchodnú hranicu medzi Veľkou Britániou a Severným Írskom, čo podkopáva ich pozíciu ako súčasti Spojeného kráľovstva. Londýn tiež považuje kontroly tovarov na hranici za obťažujúce a chce preto zmeniť príslušné časti brexitovej dohody.

Šefčovič sa v piatok v Bruseli stretne s britským ministrom pre brexit Davidom Frostom a spoločne prediskutujú riešenia, ktoré by mohli pomôcť dostať zo slepej uličky vzťahy medzi EÚ a Britániou týkajúce sa severoírskeho protokolu i ďalších problematických otázok.

Viac k témam: Brexit, Kontrola
Zdroj: Webnoviny.sk - EÚ ponúka zlepšenia pre severoírsky protokol, Šefčovič bude v piatok rokovať s Frostom © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.