Streda, 29. november 2023
Slnečno  -2,4 °C
Mimoriadne správy

EÚ koordinuje šesť nových letov s humanitárnou pomocou pre Pásmo Gazy

 Webnoviny  27. október 2023  156  
EÚ koordinuje šesť nových letov s humanitárnou pomocou pre Pásmo Gazy

27.10.2023 (SITA.sk) - Európska únia (EÚ) koordinuje šesť nových letov s humanitárnou pomocou pre Pásmo Gazy. Jedným z nich bol aj piatkový let z Kodane, ktorý v mene Detského fondu Organizácie Spojených národov (UNICEF) viezol do Egypta 51 ton liekov, zdravotníckeho vybavenia a vzdelávacích potrieb určených pre ľudí v núdzi v Gaze.

Humanitárny letecký most EÚ


Ďalšie lety sú naplánované na nadchádzajúce dva týždne. Na svojej webstránke o tom informuje Európska komisia. Lety patria pod operáciu humanitárneho leteckého mosta EÚ, cez ktorú sa prepravujú nevyhnutné zásoby poskytnuté partnermi na rýchle nasadenie v teréne.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt


Únia financuje celkové náklady na všetky lety a podporuje koordináciu operácií v rámci Európskej kapacity humanitárnej reakcie.

Daná pomoc je určená na zintenzívnenie humanitárnej reakcie na nedávnu eskaláciu izraelsko-palestínskeho konfliktu a pre ľudí v Pásme Gazy, ktorých už aj tak zlá situácia sa ešte zhoršuje.

Dvadsaťtri ročná pomoc


Európska únia poskytuje humanitárnu pomoc Palestínčanom v núdzi od roku 2000. Robí tak prostredníctvom svojich partnerov, ktorí okrem UNICEF-u sú Svetová zdravotnícka organizácia, Svetový potravinový program, Medzinárodná organizácia pre migráciu, Populačný fond Spojených národov či Medzinárodný výbor Červeného kríža.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Izraelsko-palestínsky konflikt 2023 (fotografie)

Spomenutá operácia humanitárneho leteckého mosta nadväzuje na predchádzajúce dva lety na pomoc Pásmu Gazy, ktoré sa uskutočnili 16. a 19. októbra a pri ktorých UNICEF prepravil celkovo 56 ton zásob.

Viac k témam: Humanitárna pomoc, Izraelsko-palestínsky konflikt, Pásmo Gazy, Útok Hamasu na Izrael
Zdroj: SITA.sk - EÚ koordinuje šesť nových letov s humanitárnou pomocou pre Pásmo Gazy © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.