Nedeľa, 25. september 2022
Oblačno  12,9 °C
Mimoriadne správy

EÚ by mala Afgancom pomáhať doma a nečakať, kým dorazia na prah Európy, tvrdí eurokomisárka Johanssonová

 Webnoviny  19. august 2021  106
EÚ by mala Afgancom pomáhať doma a nečakať, kým dorazia na prah Európy, tvrdí eurokomisárka Johanssonová

19.8.2021 (Webnoviny.sk) - Európska únia by mala pomáhať ľuďom, ktorých situácia v Afganistane prinútila opustiť svoje domovy, priamo v krajine alebo inde v regióne a nečakať, kým dorazia na prah Európy.

Vyhlásila to v stredu eurokomisárka pre vnútorné záležitosti Ylva Johanssonová. Ako dodala, ľudí, ktorí sa už dostali do Európy, v súčasnosti nie je možné posielať späť do Afganistanu.

Treba pomôcť aj susedným krajinám


„Je dôležité, aby sme týmto ľuďom v Afganistane pomohli, pokiaľ je to možné, vrátiť sa do svojich domovov. Musíme tiež pomôcť susedným krajinám a podporiť Afgancov a tieto susedné krajiny v regióne,“ uviedla Johanssonová v prejave po videokonferencii s ministrami vnútra členských štátov EÚ.

Európske spoločenstvo by sa podľa nej teraz malo zamerať na ľudí, ktorí sú bezprostredne ohrození a pomôcť im presídliť sa do členských štátov.

Patria k najväčšej skupine


Afganci patria po Sýrčanoch k najväčšej skupine ľudí, ktorí v Európe žiadajú o medzinárodnú ochranu. Podľa niektorých odhadov v únii od roku 2015 žiadalo o azyl zhruba 570-tisíc Afgancov.

Od februára, keď už bolo jasné, že Spojené štáty stiahnu svojich vojakov z Afganistanu, sa počet žiadostí podaných afganskými štátnymi príslušníkmi zvýšil o tretinu.

Viac k témam: Afganistan, utečenci
Zdroj: Webnoviny.sk - EÚ by mala Afgancom pomáhať doma a nečakať, kým dorazia na prah Európy, tvrdí eurokomisárka Johanssonová © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.