Pondelok, 25. september 2023
Slnečno  19 °C
Mimoriadne správy

Esesáka zo Sachsenhausenu dobieha po mnohých rokoch spravodlivosť, 98-ročný muž čelí obvineniam z účasti na vraždách

 Webnoviny   1. september 2023  81  
Esesáka zo Sachsenhausenu dobieha po mnohých rokoch spravodlivosť, 98-ročný muž čelí obvineniam z účasti na vraždách

1.9.2023 (SITA.sk) - V Nemecku obvinili 98-ročného muža z účasti na vraždách v nacistickom koncentračnom tábore Sachsenhausen v rokoch 1943 až 1945. Ako v piatok uviedla nemecká prokuratúra, muž v tábore pracoval ako dozorca.

Nemecký občan, obyvateľ okresu Main-Kinzig neďaleko Frankfurtu nad Mohanom, je obvinený z toho, že „podporoval kruté zabíjanie tisícok väzňov ako člen stráže SS“, uviedla vo vyhlásení prokuratúra v Giessene.

O procese ešte rozhodnú


Meno podozrivého nezverejnili, no obžalovaný je z viac ako 3 300 prípadov spoluúčasti na vraždách v období od júla 1943 do februára 1945.

Obžaloba bola podaná na štátny súd v Hanau, ktorý teraz bude musieť rozhodnúť, či z prípadu bude súdny proces.

Ak sa tak stane, bude súdený podľa práva mladistvých, pričom sa zohľadní jeho vek v čase údajných trestných činov.

Prokuratúra uviedla, že z posudku znalca z oblasti psychiatrie z októbra minulého roka vyplýva, že podozrivý je spôsobilý postaviť sa pred súd aspoň v obmedzenom rozsahu.

Premlčacia lehota nie je


V Nemecku platí právny precedens, že každého, kto pomáhal pri fungovaní akéhokoľvek nacistického tábora, môžu stíhať ako spoluvinníka vrážd, ktoré tam spáchali a to i bez dôkazov o účasti na zabíjaní.

Obvinenia z vraždy a spoluúčasti na vražde nepodliehajú podľa nemeckého práva premlčacej lehote.


V rokoch 1936 až 1945 bolo v Sachsenhausene, severne od Berlína, zadržiavaných viac ako 200-tisíc ľudí.

Desaťtisíce ľudí zomreli na hlad, choroby, nútené práce, počas lekárskych experimentov či počas vyhladzovacích operácií SS vrátane streľby, obesenia a zatvárania v plynových komorách.

Presné čísla zabitých sa líšia, pričom vyššie odhady sa pohybujú okolo čísla 100-tisíc. Vedci však tvrdia, že počty 40 až 50-tisíc sú pravdepodobne presnejšie.Viac k témam: Holokaust, koncentračný tábor Sachsenhausen, Nacizmus
Zdroj: SITA.sk - Esesáka zo Sachsenhausenu dobieha po mnohých rokoch spravodlivosť, 98-ročný muž čelí obvineniam z účasti na vraždách © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.