Pondelok, 1. jún 2020
Slnečno  14,9 °C
Mimoriadne správy

Erdogan súhlasil s prímerím, Američania chcú pomôcť s odchodom kurdských jednotiek

 Webnoviny  17. október 2019  129
Erdogan súhlasil s prímerím, Američania chcú pomôcť s odchodom kurdských jednotiek

17.10.2019 (Webnoviny.sk) - Americkej delegácii zloženej z viceprezidenta Mikea Pencea a ministra zahraničných vecí Mikea Pompea sa podarilo presvedčiť tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, aby súhlasil so zastavením bojov na severe Sýrie, kde Turecko už týždeň útočí na miestnych Kurdov.

Ako po rokovaní s Erdoganom oznámil Pence, Turecko súhlasilo zatiaľ s 5-dňovým prímerím, počas ktorého Američania pomôžu dohodnúť "usporiadaný odchod" kurdských jednotiek z území, na ktoré Erdogan útočí a z ktorých ich chcel vyhnať.

Nie je zatiaľ isté, či s týmto scenárom budú súhlasiť aj samotní Kurdi.

Dohodu už na Twitteri potvrdil aj americký prezident Donald Trump, ktorý okrem iného napísal, že vďaka americkému úsiliu "budú zachránené milióny životov".

Rokovania medzi Erdoganom, Penceom a Pompeom v Erdoganovom prezidentskom komplexe trvali viac ako štyri hodiny, hoci pôvodne mali trvať len dve.

Informácie pochádzajú z agentúry AP a z webstránky britskej spoločnosti BBC.

Viac k témam: Kurdi
Zdroj: Webnoviny.sk - Erdogan súhlasil s prímerím, Američania chcú pomôcť s odchodom kurdských jednotiek © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.