Pondelok, 17. máj 2021
Oblačno  8,7 °C
Mimoriadne správy

Deväť z desiatich Európanov bolo minulý rok spokojných so životom vo svojom meste

 Webnoviny  25. október 2020  88
Deväť z desiatich Európanov bolo minulý rok spokojných so životom vo svojom meste

25.10.2020 (Webnoviny.sk) - Deväť z desiatich obyvateľov európskych miest je spokojných so životom vo svojom meste, s jeho verejnou správou, zelenými plochami a verejnou dopravou. Vyplýva to zo Správy o kvalite života v európskych mestách 2020, ktorú vydala Európska komisia (EK).

Mnohí obyvatelia miest sa však obávajú o dostatok pracovných miest a bývania, pričom len dvaja z piatich opýtaných si myslia, že je ľahké nájsť si prácu v ich meste.

Hodnotili Bratislavu a Košice


Mestá považujú za inkluzívnejšie vo vzťahu k prisťahovalcom o sedem percent viac ako zvyšok krajiny a k LGBTI komunitám o 14 percent viac ako zvyšok krajiny. Informuje o tom Zastúpenie EK na Slovensku na svojej webovej stránke.

Výsledky prieskumu zároveň ukazujú, že podľa respondentov sa celkovo kvalita života vo východoeurópskych mestách za posledných päť rokov výrazne zlepšila.

Kvalitu života v slovenských mestách hodnotilo 1400 obyvateľov najväčších miest Slovenska, Bratislavy a Košíc.

Z odpovedí respondentov vyplýva, že 92,5 percenta opýtaných je spokojných so životom v Bratislave a 94,5 percenta respondentov je spokojných so životom v Košiciach.

Rozdielna spokojnosť s trhom práce


V Košiciach je 60,8 percenta opýtaných spokojných so zdravotnou starostlivosťou a v Bratislave vyjadrilo spokojnosť so zdravotnou starostlivosťou 46,3 percenta opýtaných.

Podľa prieskumu považuje svoje mesto za čisté 63,3 percenta Košičanov a v prípade Bratislavy je to 31,4 percenta opýtaných.

Zároveň 31 percent opýtaných súhlasí, že bývanie v Košiciach je cenovo dostupné a v Bratislave si to myslí 15,1 percenta opýtaných.

V Bratislave je spokojných s veľkosťou trhu práce 69,5 percenta opýtaných a v Košiciach 27,2 percenta.

Dobré miesto na život


S dostupnými cenami verejnej dopravy je spokojných 84,7 percenta Bratislavčanov a 83,6 percenta opýtaných v Košiciach.

S úrovňou kultúry v Košiciach je spokojných 88,5 percenta respondentov a v Bratislave 85,7 percenta.

Hlavné mesto Bratislavu hodnotí 93 percent opýtaných ako dobré miesto na život a 95 percent respondentov považuje Košice za dobré miesto na život.

Prieskum sa týka hlavných miest a ďalších veľkých miest v Európskej únii (EÚ), v Európskom združení voľného obchodu (Island, Lichenštajnsko, Nórsko, Švajčiarsko), v Spojenom kráľovstve, na západnom Balkáne a v Turecku. Výsledky prieskumu pochádzajú z 58 100 rozhovorov uskutočnených v 83 mestách v roku 2019.

Viac k témam: Správa o kvalite života v európskych mestách 2020
Zdroj: Webnoviny.sk - Deväť z desiatich Európanov bolo minulý rok spokojných so životom vo svojom meste © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.