Nedeľa, 15. september 2019
Slnečno  17,9 °C
Mimoriadne správy

Designovaný premiér Conte plánuje predstaviť novú taliansku vládu, finišujú práce na dohode

 Webnoviny   2. september 2019  18
Designovaný premiér Conte plánuje predstaviť novú taliansku vládu, finišujú práce na dohode

2.9.2019 (Webnoviny.sk) - Taliansky designovaný premiér Giuseppe Conte chce svoju novú vládu predstaviť najneskôr do stredy tohto týždňa. S antisystémovým Hnutím piatich hviezd (M5S) a stredoľavou Demokratickou stranou (DP), ktoré by mali tvoriť budúcu vládnu koalíciu, finišujú práce na politickej dohode, uviedol Conte v nedeľu.

Dlhoroční rivali


Obe strany sú dlhoročnými politickými rivalmi, preto je rozdelenie vládnych postov výzvou. Ich predstavitelia sa však snažia prekonať vzájomné nepriateľstvo, aby sa vyhli predčasným voľbám, ktoré by mohla vyhrať pravicová Liga Mattea Salviniho.

Práve Salvini pritom po niečo vyše roku zvrhol Conteho prvú vládu, keď ju odmietol ďalej podporovať. Conte predpokladá, že novú vládu predstaví do utorka, najneskôr do stredy.

Hlasovanie o dôvere


Po tom, čo Conte predstaví zoznam vládnych ministrov, budú obe komory talianskeho parlamentu hlasovať o dôvere vláde. Ak ju podporia, vládnuť by mala do ďalších plánovaných volieb v roku 2023.

Conte minulý týždeň v Senáte oznámil, že odchádza z premiérskej funkcie. Dôvodom jeho kroku bolo rozhodnutie ministra vnútra Mattea Salviniho stiahnuť podporu jeho vláde a žiadať hlasovanie o nedôvere. Salvini, ktorý sa už sám videl v premiérskom kresle, chcel vyvolať predčasné voľby, aby využil rastúcu popularitu jeho Ligy a zároveň zúročil klesajúcu podporu svojho koaličného partnera, Hnutia piatich hviezd.

Viac k témam: Demokratická strana, talianska vláda, taliansky premiér
Zdroj: Webnoviny.sk - Designovaný premiér Conte plánuje predstaviť novú taliansku vládu, finišujú práce na dohode © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.