Streda, 22. júl 2026
Mimoriadne správy
- Spojené štáty s Iránom ešte ani zďaleka neskončili, pohrozil Trump
- Microsoft vloží miliardy do partnerstva s Mistralom, chce posilniť európsku AI infraštruktúru
- Brusel zrušil grant pre Benátske bienále, argumentuje návratom Ruska na prestížnu výstavu
- Španielska vláda chce zakázať fajčenie na terasách, plážach aj v parkoch
- Maďarská prokuratúra údajne prejavila záujem o servery Orbánovej strany Fidesz
Demonštranti v Sudáne nesúhlasia s prechodnou vojenskou vládou, prevrat označili za podvod
Webnoviny 12. apríl 2019 703
KÁHIRA 12. apríla (WebNoviny.sk) - Zástupcovia sudánskych demonštrantov, ktorí dlhé mesiace masovo protestovali proti - medzičasom už čerstvo zvrhnutému - prezidentovi Umarovi al-Bašírovi, nesúhlasia s tým, aby moc v krajine prevzala samozvaná dočasná vojenská rada na čele s ministrom obrany Avádom Ibn Úfom.
Budú vzdorovať nariadeniam
Prevzatie moci z rúk prezidenta do rúk vojenskej rady, ku ktorému došlo vo štvrtok, zástupcovia protestného hnutia v piatok v stanovisku zverejnenom na internete označili za podvod a frašku.
Úfu vyzvali, aby nie až za dva roky, ako plánuje, ale hneď teraz odovzdal moc civilnej prechodnej vláde. Demonštranti tiež oznámili, že budú vzdorovať nedemokratickým nariadeniam novej vojenskej rady vrátane zákazu nočného vychádzania.
Armáda vyhlásila výnimočný stav
Al-Bašíra, ktorý bol pri moci tri desaťročia, vo štvrtok zvrhla a zatkla sudánska armáda. Zároveň oznámila, že sa na najbližšie dva roky ujíma vedenia krajiny. Následne by sa podľa nej mali konať voľby.
Predseda vojenskej rady Úf okrem toho oznámil, že najbližšie tri mesiace bude v krajine platiť výnimočný stav. Armáda tiež pozastavila platnosť ústavy, rozpustila vládu, do odvolania uzavrela štátne hranice a na 24 hodín aj vzdušný priestor.
Prezidenta chcú súdiť doma
Generálplukovník Umar Zein Abedín, ktorého armáda poverila viesť politický dialóg, v piatok oznámil, že sudánska armáda nevydá zvrhnutého prezidenta al-Bašíra pred medzinárodný tribunál a bude ho súdiť doma.
Al-Bašír čelí na Medzinárodnom trestnom súde (ICC) v holandskom Haagu obvineniam z vojnových zločinov, zločinov proti ľudskosti a genocídy za jeho smrteľné ťaženie proti povstalcom v západosudánskej provincii Darfúr. Milície podporované al-Bašírom zabili približne 300-tisíc ľudí a svoje domovy muselo opustiť 2,7 milióna obyvateľov.
Viac k témam: armáda, demonštrácia
Zdroj: Webnoviny.sk - Demonštranti v Sudáne nesúhlasia s prechodnou vojenskou vládou, prevrat označili za podvod © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Web, e-shop, marketing, SEO aj fakturácia - všetko na jednom mieste
Nezabudnuteľné momenty na MS 2026. Nórske veslovanie, virálny Haaland, skvelé Kapverdy či politický zásah Trumpa – VIDEO, FOTO
Fico ostro zaútočil na Európsku komisiu, jej správu o právnom štáte označil za pokryteckú – VIDEO