Pondelok, 8. jún 2026
Mimoriadne správy
- Fínsky súd poslal podnikateľa do väzenia za obchodovanie s thajskými zberačmi bobúľ
- Maďarský protikorupčný úrad žiada vyšetrovanie Orbánovej éry pre miliardové podvody
- Londýn chce prinútiť technologické firmy blokovať nahé fotografie detí
- Zelenskyj potvrdil návštevu Abramoviča v Kyjeve. Putinovi cez neho odkázal, že Ukrajina sa nevzdá Donbasu
- Francúzske stíhačky NATO zostrelili nad Lotyšskom bezpilotné lietadlo
Delegácie Srbska a Kosova sa pohádali na konferencii o klimatických zmenách
Webnoviny 5. apríl 2019 694
TIRANA 5. apríla (WebNoviny.sk) - Spory medzi Srbskom a Kosovom, ktoré Belehrad stále neuznáva za samostatný štát, poznačili v piatok aj medzinárodnú konferenciu o klimatických zmenách, ktorá sa koná v albánskej metropole Tirana.
Odišla aj časť Albáncov
Srbská delegácia trvala na tom, že Kosovo nesmie na konferencii vystupovať pod svojou vlajkou a ani pod názvom Kosovo, ale pod hlavičkou Misie Organizácie Spojených národov (OSN) v Kosove (UNMIK). To kosovská delegácia odmietla a jej šéf, minister životného prostredia Fatmir Matoshi, na protest opustil rokovanie.
Z konferencie vzápätí na znak solidarity s Kosovom odišla aj časť albánskej delegácie. Konferencia síce pokračovala, ale len na úrovni expertov a nižšie postavených členov vládnych delegácií.
Kosovo neuznali viaceré štáty
Misia UNMIK riadila Kosovo do roku 2008, kedy táto krajina vyhlásila samostatnosť. UNMIK v krajine v menšej miere pôsobí aj naďalej, nedá sa už však považovať za jeho politickú reprezentáciu.
Samostatnosť Kosova doteraz neuznalo nielen Srbsko, ale ani desiatky ďalších štátov vrátane Slovenska, Ruska či Španielska. V mnohých prípadoch ide o krajiny, ktoré sa obávajú odčlenenia časti vlastného územia, ako napríklad Španielsko v prípade Katalánska.
Viac k témam: klimatické zmeny
Zdroj: Webnoviny.sk - Delegácie Srbska a Kosova sa pohádali na konferencii o klimatických zmenách © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Prezident Macron nariadil vyšetrovanie účasti Francúzska na genocíde v RwandeNasledujúci článok
Poľská vláda odmieta požiadavky učiteľov na vyššie platy, hrozí ostrý štrajk
Úrad vlády sa pre konsolidáciu sťahuje do nových priestorov, ukončil prenájom v centre Bratislavy
Uskutoční sa 35. ročník podujatia Divadelná Nitra? Organizátori apelujú na kultúrne angažované osobnosti
Bratislavské mestské kúpaliská otvárajú letnú sezónu, návštevníkov čakajú aj výhodnejšie online vstupenky