Streda, 27. máj 2020
Jasno  11,1 °C
Mimoriadne správy

Členské štáty Organizácie pre zákaz chemických zbraní pridali látky rady novičoku na zoznam nepovolených látok

 Webnoviny  27. november 2019  62
Členské štáty Organizácie pre zákaz chemických zbraní pridali látky rady novičoku na zoznam nepovolených látok

27.11.2019 (Webnoviny.sk) - Členské štáty Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) odsúhlasili pridanie nervovoparalytických látok rady novičok na zoznam látok, ktoré zakazuje Dohovor o chemických zbraniach.

Zákaz novičoku, ktorým sa vlani pokúsili vo Veľkej Británii zavraždiť bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa, je prvou aktualizáciou zoznamu, píše agentúra AP. Zaradenie do zoznamu prijalo 193 členských krajín konsenzom v stredu na výročnom stretnutí.

Látky rady novičok sa tak dostali na takzvaný Zoznam 1 zakázaných chemikálií, kde patrí napríklad aj sarín, ricín a yperit. Dohovor o chemických zbraniach, ktorý zakazuje výrobu a používanie chemických zbraní, platí od roku 1997.

Viac k témam: (OPCW) Organizácia pre zákaz chemických zbraní, Dohovor o chemických zbraniach, novičok
Zdroj: Webnoviny.sk - Členské štáty Organizácie pre zákaz chemických zbraní pridali látky rady novičoku na zoznam nepovolených látok © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.