Štvrtok, 4. jún 2020
Prevažne slnečno  19,6 °C
Mimoriadne správy

Čínske reedukačné tábory by podľa Nemecka mala vyšetriť OSN, pripomínajú koncentračné tábory

 Webnoviny  25. november 2019  82
Čínske reedukačné tábory by podľa Nemecka mala vyšetriť OSN, pripomínajú koncentračné tábory

25.11.2019 (Webnoviny.sk) - Nemecko v pondelok vyhlásilo, že reedukačné tábory v čínskej provincii Sin-ťiang, v ktorých čínsky režim zadržiava možno až milión ľudí, by mali vyšetriť pozorovatelia Organizácie Spojených národov (OSN) a Čína by im mala zaručiť neobmedzený prístup do týchto svojich zariadení. Ako v pondelok vyhlásila hovorkyňa nemeckého ministerstva zahraničných vecí Maria Adebahr, Nemecko už vyvíja v tomto smere aktivity na pôde OSN, a najnovšie informácie o dianí v týchto čínskych táboroch "prijalo s veľkým znepokojením".

Vymývanie mozgov menšín


Podľa uniknutých tajných čínskych dokumentov, ktoré zverejnila medzinárodná skupina novinárov, je účelom zadržiavacích táborov v čínskej provincii Sin-ťiang prevýchova a priam až "vymývanie mozgov" príslušníkov ujgurskej, ale i iných menšín. Tým sa snažia v táboroch vštepiť lásku a úctu k čínskemu komunistickému režimu, a púšťajú ich odtiaľ spravidla až po tom, keď sa z nich stanú oddaní stúpenci čínskeho vedenia.

Novinári okrem iného zverejnili podrobnosti o neuveriteľne prepracovanom systéme kontroly čínskych občanov pomocou umelej inteligencie, ktorá čínskym úradom umožňuje s vysokou spoľahlivosťou identifikovať každého, kto má iné názory ako tie oficiálne schválené, a inak sa prejavuje.

Non-stop monitorované komplexy


Súčasťou týchto nových odhalení sú aj fotografie zo zadržiavacích centier v Sin-ťiangu, na ktorých vidno obrovské komplexy v mnohom podobné nacistickým koncentračným táborom. V každom ich rohu sú napríklad umiestnené strážne veže, z ktorých sú tieto zariadenia non-stop monitorované, aby z nich nikto neutiekol.

Čína všetky tieto informácie označila za "výmysly a falošné správy".

Viac k témam: Čína, koncentračný tábor
Zdroj: Webnoviny.sk - Čínske reedukačné tábory by podľa Nemecka mala vyšetriť OSN, pripomínajú koncentračné tábory © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.