Utorok, 25. jún 2024
Slnečno  24,3 °C
Mimoriadne správy

Čínska lunárna sonda úspešne vzlietla z odvrátenej strany Mesiaca aj so vzorkami hornín

 Webnoviny   4. jún 2024  154  
Čínska lunárna sonda úspešne vzlietla z odvrátenej strany Mesiaca aj so vzorkami hornín

4.6.2024 (SITA.sk) - Čínska lunárna sonda Čchang-e 6 v utorok úspešne vzlietla z odvrátenej strany Mesiaca aj so vzorkami hornín, ktoré tam nazbierala. Čínsky národný vesmírny úrad (CNSA) informoval, že stroj vzlietol v utorok ráno o 7:38 čínskeho štandardného času a dostal sa na svoju stanovenú orbitu okolo Mesiaca.

Vztýčenie vlajky


Nádoba s horninami sa následne preloží do návratového modulu, ktorý by mal pristáť v čínskej oblasti Vnútorné Mongolsko okolo 25. júna. Sonda podľa CNSA vydržala test v podobe vysokej teploty na povrchu Mesiaca. Vzorky z málo prebádaného regiónu zemskej obežnice zbierala z povrchu aj z hĺbky.

Čchang-e 6 vyslal Peking k Mesiacu začiatkom mája a pristála v nedeľu. Ešte predtým, ako časť sondy vzlietla so vzorkami, zariadenie vztýčilo čínsku vlajku - po prvý raz na odvrátenej strane Mesiaca.

Ambiciózny program


Misia Čchang-e 6 je najnovší pokrok v ambicióznom vesmírnom programe Číny. Krajina má aj vlastnú vesmírnu stanicu, na ktorej v súčasnosti pôsobia traja astronauti.

Peking sa tiež chystá do roku 2030 vyslať astronautov na Mesiac a získať vzorky z Marsu. V nasledujúcich rokoch plánuje ďalšie tri lunárne misie.

Viac k témam: cesta na Mesiac, Čínska sonda Čchang-e 6, Vesmírny program
Zdroj: SITA.sk - Čínska lunárna sonda úspešne vzlietla z odvrátenej strany Mesiaca aj so vzorkami hornín © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.