Štvrtok, 18. júl 2024
Mimoriadne správy

Čínska armáda začala vojenské cvičenia okolo Taiwanu ako „varovanie“, po návšteve viceprezidenta USA

 Webnoviny  19. august 2023  161  
Čínska armáda začala vojenské cvičenia okolo Taiwanu ako „varovanie“, po návšteve viceprezidenta USA

19.8.2023 (SITA.sk) - Čínska armáda začala v sobotu cvičenia okolo Taiwanu ako „dôrazné varovanie“ pred tým, čo nazvala tajnou dohodou medzi „separatistami a zahraničnými silami“. Udialo sa tak niekoľko dní po tom, ako sa viceprezident ostrova zastavil v Spojených štátoch.

Nedávna cesta taiwanského viceprezidenta Williama Laia do Paraguaja s cieľom posilniť vzťahy s posledným diplomatickým partnerom taiwanskej vlády v Južnej Amerike obsahovala i zastávky v San Franciscu a New Yorku.

Vládnuca komunistická strana na pevnine si nárokuje demokratický Taiwan ako súčasť svojho územia a tvrdí, že nemá právo udržiavať zahraničné vzťahy.

Podľa Pekingu spomenuté vojenské cvičenia zahŕňajú koordináciu plavidiel a lietadiel a ich schopnosť prevziať kontrolu nad vzdušnými a námornými priestormi.

Viac k témam: Čínska armáda, Napätie, viceprezident, Vojenské cvičenia
Zdroj: SITA.sk - Čínska armáda začala vojenské cvičenia okolo Taiwanu ako „varovanie“, po návšteve viceprezidenta USA © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.