Streda, 20. január 2021
Oblačno  1,6 °C
Mimoriadne správy

Číne sa nepáči zrušenie obmedzení diplomatickej komunikácie s Taiwanom zo strany USA

 Webnoviny  10. január 2021  46
Číne sa nepáči zrušenie obmedzení diplomatickej komunikácie s Taiwanom zo strany USA

10.1.2021 (Webnoviny.sk) - Čína odsúdila najnovšie rozhodnutie Spojených štátov, ktoré sa rozhodli zrušiť obmedzenia týkajúce sa diplomatickej komunikácie s Taiwanom.

Podľa čínskej štátnej agentúry Sin-chua sa americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo snaží "spôsobiť dlhotrvajúcu jazvu vo vzťahoch medzi Čínou a USA" a "nezaujíma ho svetový mier". Snaží sa tiež "zbabelo sabotovať" budúcu administratívu USA. Novozvolený prezident Joe Biden prevezme úrad po Donaldovi Trumpovi 20. januára.

Pompeo informoval o zrušení obmedzení v sobotu, čo taiwanskí lídri privítali. "Sme vďační USA za podporu Taiwanu. Veríme, že budeme naďalej aktívne interagovať a Taiwan tak získa väčší priestor v medzinárodnej spoločnosti," vyjadril sa taiwanský premiér.

Taiwan sa od pevninskej Číny oddelil počas občianskej vojny v roku 1949. Peking hlása politiku „jednej Číny“, v rámci ktorej považuje ostrovný štát za svoju odštiepeneckú provinciu. USA s Taiwanom neudržiavali formálne diplomatické vzťahy, boli však jeho kľúčovým spojencom.

Pompeo predtým oznámil, že Taiwan v stredu navštívi americká veľvyslankyňa v OSN Kelly Craft.

Viac k témam: diplomacia, minister zahraničných vecí USA, obmedzenia, Taiwan
Zdroj: Webnoviny.sk - Číne sa nepáči zrušenie obmedzení diplomatickej komunikácie s Taiwanom zo strany USA © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.