Streda, 26. február 2020
Oblačno  3,6 °C
Mimoriadne správy

Čína žiada od dánskeho denníka ospravedlnenie za karikatúru týkajúcu sa koronavírusu

 Webnoviny  28. január 2020  22
Čína žiada od dánskeho denníka ospravedlnenie za karikatúru týkajúcu sa koronavírusu

28.1.2020 (Webnoviny.sk) - Čína v pondelok požiadala dánsky denník Jyllands-Posten o ospravedlnenie za karikatúru súvisiacu so šírením nového koronavírusu. Noviny v pondelok zverejnili obrázok čínskej zástavy, na ktorej sú namiesto hviezd vírusy.

Šéfredaktor Jacob Nybroe uviedol, že ich zámerom nebolo zosmiešniť Čínu. Čínske veľvyslanectvo v Kodani vyhlásilo, že karikatúra "uráža Čínu".

Dodalo, že kresba "prekročila spodnú hranicu civilizovanej spoločnosti, etickú hranicu slobody prejavu a je urážkou morálky".

Nybroe vysvetlil, že noviny "sa nemôžu ospravedlniť za niečo, čo podľa nich nie je zlé". "Ako sa tak pozerám, myslím, že sú tu dva rôzne typy kultúrneho chápania," dodal.

Dánska premiérka Mette Frederiksen sa vyjadrila, že v jej krajine patria k slobode prejavu aj karikatúry. "V Dánsku máme veľmi, veľmi silnú tradíciu nielen v slobode prejavu, ale aj v satirických kresbách. A bude tak aj v budúcnosti," povedala politička.

Čína už v súvislosti s koronavírusom potvrdila viac ako 4500 nakazených a sto mŕtvych.

Viac k témam: karikatúra, koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk - Čína žiada od dánskeho denníka ospravedlnenie za karikatúru týkajúcu sa koronavírusu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.