Sobota, 16. február 2019
Slnečno  -1,4 °C
Mimoriadne správy

Čína spustila akciu proti ľudskoprávnym aktivistom, Čchina Jung-mina odsúdili na 13 rokov väzenia

 Webnoviny  11. júl 2018  116
Čína spustila akciu proti ľudskoprávnym aktivistom, Čchina Jung-mina odsúdili na 13 rokov väzenia

PEKING 11. júla (WebNoviny.sk) - Dlhoročného čínskeho prodemokratického aktivistu Čchina Jung-mina odsúdili na 13 rokov väzenia za protištátnu činnosť. V stredu to na svojej webstránke oznámil súd v meste Wu-chan.

Stalo sa tak deň po tom, ako čínske úrady po ôsmich rokoch prepustili z domáceho väzenia Liou Sia, vdovu po laureátovi Nobelovej ceny za mier Liouvi Siao-povi, a povolili jej opustiť krajinu.

Čchinovo odsúdenie však opätovne potvrdilo tvrdý postoj Číny voči každému, kto sa vzoprie vládnucej komunistickej strane. Tá pod vedením svojho generálneho tajomníka a zároveň prezidenta krajiny Si Ťin-pchinga spustila najrozsiahlejšiu akciu proti ľudskoprávnym aktivistom za posledné roky.

Šesťdesiatštyriročný Čchin pôsobí v prodemokratickom hnutí od konca sedemdesiatych rokov minulého storočia a po prvý raz ho zatkli v roku 1981. Vo väzbe už pritom strávil viac ako dve desaťročia a zatiaľ naposledy ho zadržali v roku 2015, no pred súd sa dostal až v máji tohto roka.

Viac k témam: politický väzeň, väzenie
Zdroj: Webnoviny.sk - Čína spustila akciu proti ľudskoprávnym aktivistom, Čchina Jung-mina odsúdili na 13 rokov väzenia © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.