Utorok, 18. január 2022
Slnečno  -0,6 °C
Mimoriadne správy

Čína sa snaží zasahovať do politiky Veľkej Británie, upozorňuje spravodajská služba MI5

 Webnoviny  Štvrtok, 18:14  54
Čína sa snaží zasahovať do politiky Veľkej Británie, upozorňuje spravodajská služba MI5

13.1.2022 (Webnoviny.sk) - Britská spravodajská služba upozornila tamojších zákonodarcov, že právnička so sídlom v Londýne sa snaží „skrytým spôsobom zasahovať do politiky Spojeného kráľovstva“ v mene Komunistickej strany Číny.

Predsedníčka Dolnej snemovne Lindsay Hoyleová vo štvrtok poslala zákonodarcom varovanie od spravodajskej služby MI5, v ktorom tvrdí, že Christine Leeová konala v koordinácii s vládnucou stranou v najľudnatejšej krajine sveta.

Budujú väzby na vplyvných ľudí


MI5 uviedla, že Leeová sprostredkovala dary pre britské politické strany a zákonodarcov. Tí sú povinní priznať pôvod darov, ktoré dostávajú, a to od voličov alebo subjektov registrovaných v Spojenom kráľovstve.

MI5 dodala, že Komunistická strana Číny sa snaží budovať väzby s vplyvnými osobnosťami, aby sa zabezpečilo, že britská politická scéna bude priaznivo naklonená politike Pekingu.

Najväčšia hrozba pre Britániu


Vzťahy medzi Britániou a Čínou majú ďaleko od optimálnych. Predstavitelia Spojeného kráľovstva obviňujú Peking z ekonomických úskokov a porušovania ľudských práv.

Šéf spravodajskej služby MI6 Richard Moore v novembri označil Čínu za jednu z najväčších hrozieb pre Britániu a jej spojencov.

Viac k témam: Medzinárodné vzťahy, Zahraničná politika
Zdroj: Webnoviny.sk - Čína sa snaží zasahovať do politiky Veľkej Británie, upozorňuje spravodajská služba MI5 © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.