Nedeľa, 14. jún 2026
Mimoriadne správy
- Vedci objavili najväčší, najhlbší a zároveň najstarší veľrybí cintorín na svete
- V Chorvátsku sa zrazili katamarán a plachetnica, obeťou tragickej nehody majú byť traja Česi – VIDEO
- Spojené kráľovstvo zachytilo v Lamanšskom prielive plavidlo ruskej tieňovej flotily
- Viac ako polovica civilných obetí bola zapríčinená výbušnými zbraňami izraelskej armády
- Ruský postup na Ukrajine sa spomaľuje napriek intenzívnym útokom, tvrdia analytici
Čierna Hora môže vstúpiť do NATO, Donald Trump podpísal protokol o jej pristúpení
Webnoviny 11. apríl 2017 494
WASHINGTON 11. apríla (WebNoviny.sk) - Prezident USA Donald Trump podpísal protokol o pristúpení Čiernej Hory do Severoatlantickej aliancie (NATO), ktorý na sklonku marca drvivou väčšinou hlasov schválili členovia amerického Senátu. Vyplýva to z komuniké, ktoré zverejnil Biely dom.
Na rýchlu ratifikáciu vstupu Čiernej hory do NATO vyzval Senát ešte začiatkom marca aj americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson. V liste adresovanom lídrom Senátu zo 7. marca šéf americkej diplomacie zdôraznil, že takýto krok je vo "výsostnom záujme Spojených štátov".
Odporúčame:
Lajčák označil NATO za základný pilier bezpečnosti Slovenska, s ministrami diskutoval aj o politike voči Rusku
Tillerson pri tejto príležitosti vyjadril presvedčenie, že členstvo Čiernej Hory v Severoatlantickej aliancii bude mať pozitívny vplyv aj na susedov tejto malej balkánskej krajiny. Súčasne poznamenal, že tento krok posilní integračné snahy i demokratické reformy a podporí obchod, bezpečnosť a stabilitu na Balkáne.
Pozvanie pre Čiernu Horu schválili ministri zahraničných vecí krajín NATO v decembri 2015. Vtedy sa aj otvorili prístupové rokovania o členstve krajiny. Vstup Čiernej Hory do NATO musí ratifikovať všetkých 28 členských krajín aliancie. Po "zelenej" z USA musia proces ratifikácie dokončiť ešte v Španielsku. Slovenský parlament schválil príslušný dokument 14. júna 2016.
Zdroj: Webnoviny.sk - Čierna Hora môže vstúpiť do NATO, Donald Trump podpísal protokol o jej pristúpení © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
USA sú najmocnejším štátom na svete, podľa McCaina môžu zastaviť Asada aj Islamský štát narazNasledujúci článok
Militanti v Sýrii chcú podľa Ruska vyprovokovať chemickými útokmi úder USA
Ženy prejavujú menší záujem o kryptomeny ako muži, Slovensko je výrazne konzervatívnejšie než Maďarsko
Mnohí sú stále nerozhodnutí. Prieskum ukázal, koľko Slovákov sa chce zúčastniť referenda
Čas sa podľa bývalého amerického diplomata kráti skôr Rusku než Ukrajine. Vidí šancu na rokovania