Streda, 27. október 2021
Slnečno  9,3 °C
Mimoriadne správy

Chrliaca láva na ostrove La Palma zničila stovky budov, zablokovala aj cesty (video)

 Webnoviny  24. september 2021  94
Chrliaca láva na ostrove La Palma zničila stovky budov, zablokovala aj cesty (video)

24.9.2021 (Webnoviny.sk) - Sopka Cumbre Vieja na španielskych Kanárskych ostrovoch v piatok, päť dní od prvej erupcie, pokračovala v chrlení lávy. Na západnej strane ostrova La Palma, ktorý je domovom pre 85-tisíc ľudí, láva zničila takmer 400 budov, vrátane obytných domov.

Uviedol to monitorovací program Európskej únie. Láva pokryla plochu o rozlohe viac ako 180 hektárov a zablokovala 14 kilometrov ciest. Úrady ostrova La Palma v priebehu uplynulého týždňa zaznamenali 1 130 otrasov zeme.

Popol zo sopky stúpa až do výšky 4 500 metrov, uviedla miestna polícia na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter. Miestne úrady odporúčajú ľuďom, aby sa pred popolom chránili rúškami. Zo sopky tečú dva prúdy lávy.

Jeden z nich sa takmer zastavil a druhý napreduje rýchlosťou 4 až 5 metrov za hodinu, uviedla polícia. Oba prúdy sú vysoké najmenej desať metrov. Podľa vedcov by prúdenie lávy mohlo trvať týždne alebo aj mesiace. Doteraz si erupcie sopky podľa úradov nevyžiadali žiadne obete.Viac k témam: láva, sopka Cumbre Vieja
Zdroj: Webnoviny.sk - Chrliaca láva na ostrove La Palma zničila stovky budov, zablokovala aj cesty (video) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.