Sobota, 28. marec 2020
Slnečno  14,4 °C
Mimoriadne správy

Chorvátsky generálny prokurátor odstúpil z funkcie pre členstvo v Slobodomurárskej lóži

 Webnoviny  20. február 2020  22
Chorvátsky generálny prokurátor odstúpil z funkcie pre členstvo v Slobodomurárskej lóži

20.2.2020 (Webnoviny.sk) - Chorvátska vláda vedená konzervatívnym Chorvátskym demokratickým spoločenstvom (HDZ) vo štvrtok prijala rezignáciu generálneho prokurátora Dražena Jeleniča. Ten sa rozhodol ponúknuť svoj odchod v stredu po tom, ako ho na to samotná vláda vyzvala.

Terč konšpiračných teórií


Problémom bolo podľa vlády to, že - ako sa ukázalo - Jelenič je členom Slobodomurárskej lóže. "Rád by som zdôraznil, že to neznamená, že generálny prokurátor postupoval protizákonne alebo nevykonával svoje povinnosti objektívne a nezávisle. Ale na tomto poste nemôžeme mať žiadne pochybnosti o nezávislosti či objektivite," vysvetľoval niekoľkodňovú vládnu kampaň za odstúpenie Jeleniča chorvátsky premiér Andrej Plenkovič.

Slobodomurári sú medzinárodnou organizáciou, ktorá vznikla na začiatku 18. storočia s cieľom podporovať sociálnu spravodlivosť a dobročinnosť.

Veľmi málo sa verejne prezentuje, a aj preto je opradená tajomstvom a existuje okolo nej množstvo konšpiračných teórií, podľa ktorých sa toto spoločenstvo snaží tajnými cestami ovládnuť svet.

Štefánik bol tiež slobodomurárom


K slobodomurárom patrili tak rozdielne osobnosti, ako napríklad československí politici Milan Rastislav Štefánik, Edvard Beneš a Jan Masaryk, britský premiér Winston Churchill, zakladateľ moderného Turecka Mustafa Kemal Atatürk či americkí prezidenti George Washington a Harry Truman.

Členmi slobodomurárskych lóží boli aj ruský básnik Alexander Puškin, nórsky bádateľ Roald Amundsen, skladatelia Ludwig van Beethoven, Wolfgang Amadeus Mozart a Franz Liszt, spisovatelia Oscar Wilde, Hermann Hesse, Mark Twain a Rudyard Kipling či filozof Jean-Jacques Rousseau.

Do slobodomurárskej lóže patril aj taliansky expremiér Silvio Berlusconi, ktorého však odtiaľ vyhodili v roku 1981, a tiež nórsky krajne pravicový terorista Anders Breivik, ktorého vylúčili po tom, čo v roku 2011 povraždil 77 ľudí.

Viac k témam: generálny prokurátor, slobodomurári, Slobodomurárska lóža
Zdroj: Webnoviny.sk - Chorvátsky generálny prokurátor odstúpil z funkcie pre členstvo v Slobodomurárskej lóži © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.