Sobota, 30. máj 2020
Zamračené  11,8 °C
Mimoriadne správy

Chorvátsko nesúhlasí s odhalením tabule generálmajorovi, ktorý zahynul pri útoku na Vukovar

 Webnoviny   8. november 2019  87
Chorvátsko nesúhlasí s odhalením tabule generálmajorovi, ktorý zahynul pri útoku na Vukovar

8.11.2019 (Webnoviny.sk) - Chorvátsko formálne protestovalo proti tomu, že v Srbsku odhalili pamätnú tabuľu generálmajorovi juhoslovanskej armády Mladenovi Bratičovi, ktorý sa zúčastnil na útoku proti východochorvátskemu mestu Vukovar počas vojny v rokoch 1991-95.

Chorvátske ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení uviedlo, že odovzdalo diplomatickú nótu srbskému veľvyslanectvu v Záhrebe, v ktorej protestovalo proti piatkovej slávnosti vo vojenskom komplexe v meste Nový Sad na severe Srbska.

Bývalý veliteľ zboru v Novom Sade Mladen Bratič zahynul v novembri 1991 počas útokov na Vukovar. Juhoslovanská armáda mesto obsadila v tom istom mesiaci po nepretržitom bombardovaní. Vo vojne, ktorá vypukla, keď Chorvátsko vyhlásilo nezávislosť od Juhoslávie, zomrelo viac ako 10 tisíc ľudí.

Viac k témam: pamätná tabuľa
Zdroj: Webnoviny.sk - Chorvátsko nesúhlasí s odhalením tabule generálmajorovi, ktorý zahynul pri útoku na Vukovar © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.