Streda, 23. jún 2021
Zamračené  22,7 °C
Mimoriadne správy

Cestujúci do Grécka musia odoslať online formulár, pripraviť sa treba aj na možné testovanie

 Webnoviny   4. november 2020  113
Cestujúci do Grécka musia odoslať online formulár, pripraviť sa treba aj na možné testovanie

4.11.2020 (Webnoviny.sk) - Od všetkých cestujúcich prichádzajúcich do Grécka sa vyžaduje vyplnenie online formulára (The Passenger Locator Form – PLF), ktorý je potrebné odoslať najneskôr 24 hodín pred vstupom do krajiny.

Viac o téme: Koronavírus


Vo formulári je potrebné uviesť rôzne údaje, napríklad to, odkiaľ osoba cestuje, dĺžku predchádzajúcich pobytov v iných krajinách alebo adresu svojho pobytu v Grécku. Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) na svojej webovej stránke.

Cestujúcim príde potvrdzujúci e-mail


Ako ďalej rezort diplomacie priblížil, po odoslaní formulára dostane každý cestujúci potvrdzujúci e-mail o registrácii v online systéme a následne – v deň príchodu do Grécka aj osobný QR kód, ktorý musí byť predložený po príchode do krajiny v tlačenej či elektronickej podobe.

„Ak preprava začína skôr, ako v deň príchodu do Grécka, cestujúci môže nastúpiť na cestu (napr. na palubu lietadla) po predložení potvrdzujúceho e-mailu,“ doplnilo MZVEZ SR.

Pozor na správne vyplnenie formulára


Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Aténach však cestujúcich upozorňuje, že online formulár musí byť vyplnený dôkladne, s aktuálnymi a správnymi údajmi.

„V prípade nekorektných informácií vo formulári (údaje nezhodujúce sa pri check-in ako napr. číslo letu, číslo cestovného dokladu) môžu letecké spoločnosti odoprieť cestujúcemu nástup do lietadla,“ pripomína veľvyslanectvo.

Treba rátať s možným testovaním


MZVEZ SR tiež pripomína, že pri vstupe do Grécka je nutné počítať s možným testovaním prichádzajúcich osôb. Testovanie na ochorenie COVID-19 je vykonávané hneď pri vstupe do krajiny, teda letisku či hraničnom priechode. Cestujúci by mali na výsledok testu čakať približne 24 hodín v súlade s miestnymi usmerneniami v individuálnej izolácii na adrese uvedenej vo vstupnom formulári.

„V prípade, že je výsledok testu pozitívny, je testovaná osoba povinná podstúpiť 14-dňovú karanténu v určenom karanténnom zariadení. Porušenie karanténneho nariadenia sa trestá pokutou vo výške päťtisíc eur,“ upozorňuje rezort diplomacie.

Niektorí cestujúci musia predložiť negatívny test


Cestujúci prichádzajúci do Grécka letecky z Bulharska, Rumunska, Spojených arabských emirátov, Malty, Belgicka, Španielska, Albánska, Severného Macedónska, Maďarska, Českej republiky a Poľska musia pri vstupe do krajiny predložiť negatívny test na COVID-19, ktorí nesmie byť starší ako 72 hodín.

Výnimku z tohto opatrenia majú občania Grécka, osoby s trvalým pobytom v Grécku a cestujúci, ktorí majú nevyhnutné pracovné dôvody.

Rozdelenie Grécka na dve zóny


Grécko je od utorka 3. novembra od 6:00 rozdelené do dvoch rizikových zón – žltá a červená a opatrenia v nich budú platné do 30. novembra.

V žltej (monitorovacej) zóne A platí zákaz vychádzania od polnoci do 5:00, povinné je používanie rúšok na všetkých verejných priestranstvách v interiéri aj exteriéri. Ďalej sú zakázané všetky verejné zhromaždenia, výučba na univerzitách prebieha dištančne a povinná je práca na diaľku – home office pre 50 percent zamestnancov v súkromnom a verejnom sektore.

V červenej (rizikovej) zóne B platia všetky opatrenia zo žltej zóny a zároveň je pozastavená prevádzka všetkých druhov reštaurácií, okrem donáškových služieb a predaja cez okienko. V červenej zóne je pozastavená aj prevádzka fungovania súdov, prokuratúry a katastra nehnuteľností. Ďalej je pozastavená prevádzka kaviarní, barov, kín, múzeí, divadiel či zábavných parkov a vnútorných telocviční, živých vystúpení a kultúrnych podujatí.

Viac k témam: bezpečnostné opatrenia, COVID-19, Koronavírus, Pandémia, turisti
Zdroj: Webnoviny.sk - Cestujúci do Grécka musia odoslať online formulár, pripraviť sa treba aj na možné testovanie © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.